Středa, 4. prosince 2024

Sto zelených oáz ve vídeňských ulicích

Sto zelených oáz ve vídeňských ulicích

Malá zelená oáza na parkovacím místě přímo před domovními dveřmi, místo k odpočinku na venkovním vzduchu, prostor na setkávání nebo pro hry - to vše může být takzvaný parklet. V ulicích Vídně jich najdete už více než stovku a obyvatelé se nyní mohou hlásit o další.

První parklet spatřil světlo světa v roce 2005 v San Franciscu, když si kreativní umělecká skupina koupila parkovací lístek a místo automobilu do prostoru na dvě hodiny vyrolovala trávník, umístila strom v květináči, lavičku na posezení a zvala kolemjdoucí na setkání. Za uplynulá dvě desetiletí se parklety začaly stávat součástí měst po celém světě. Po roce 2015 se jim začala otevírat i Vídeň a radnice o nich nejčastěji hovoří jako o ,,sousedských oázách".
Vídeňské parklety vznikají z iniciativy obyvatel v rámci akčního programu Místní Agenda 21, který Vídeňany podporuje v aktivitách pro zlepšení života ve městě. Před lety v prvním kole Vídeň podpořila na 30 akcí a projektů. Letos rakouská metropole hlásí přes stovku parkletů a podle radnice se vídeňský program řadí mezi největší na světě.
,,Sousedské oázy fungují jako veřejné terasy pro Vídeňany. Nabízí prostor pro odpočinek i vzájemná setkávání v sousedství a zároveň přináší pozitivní vliv na mikroklima ve svém okolí," vysvětluje vídeňský radní pro klima Jürgen Czernohorszky. Rozmanité parklety místo parkovacích míst ve Vídni nabízí nekomerční venkovní posezení mezi rostlinami pro všechny obyvatele. Pro mnoho lidí jsou vítanou náhradou za chybějící balkony, doplňuje magistrát. ,,Ve třetím vídeňském obvodu vidíme, jak sousedské oázy pozitivně působí na místní společenství," potvrzuje starosta Erich Hohenberger.
Aby Vídeň ulehčila svým obyvatelům zapojení do utváření města, připravila radnice akční program Ronja, pojmenovaný po knižní hrdince Astrid Lindgrenové. Zájemci o nový parklet ve svém okolí se mohou v těchto dnech přihlásit a před letní sezonou 2025 získat od města podporu na tvorbu vlastních projektů. Vedle částky až 5 000 eur Vídeň nabízí i modulární dřevěný materiál a pomůže s plánováním. Odborná porota bude vybírat 15 nejoriginálnějších myšlenek, které přinesou ozelenění, oživí sousedství a letos se zaměří i na atraktivitu pro mladé i dospívající.

Fotografie
Parklet ve Vídni ? LA21 Wien / Tim Dornaus

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů