Středa, 4. prosince 2024

Nová metodika má usnadnit ministerstvům šetřit na energiích

Nová metodika má usnadnit ministerstvům šetřit na energiích

Nová metodika má usnadnit ministerstvům šetřit na energiích. Dokument připravili zástupci ministerstva zdravotnictví (MZd), životního prostředí (MŽP) a financí (MF), dnes ho představili novinářům. Třeba v nemocnicích řízených ministerstvem zdravotnictví mohou být podle nich úspory v řádu miliard korun. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je ale metodika přenositelná i pro ostatní resorty.

"Je použitelná i pro školy a obecně pro všechny, kteří mají přímo řízené organizace. Z logiky věci se týká také budov ministerstev," uvedl Válek. V takzvaných EPC projektech vznikne komplexní plán pro úspory energií, mohou se měnit okna, osvětlení, způsob vytápění nebo ministerstva mohou nechat zateplit fasády. Firma, která projekt realizuje, garantuje slíbené úspory, obvykle s návratností za šest až 10 let. Na financování se podílí Státní fond životního prostředí.

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka obvykle podobné investice přesahují jeden fiskální rok, tedy účetní rok, který začíná jiným měsícem než lednem. Nová metodika dává přímo řízeným organizacím jistotu, jak budou MF a MŽP k žádostem přistupovat. "Umožní to i u budov a organizací, které by na toto zatím nedosáhly," uvedl Hladík.

Podle předsedy Svazu moderní energetiky Kamila Čermáka je možná úspora na veřejných budovách až 20 miliard ročně.

Z 36 žádostí na EPC podle něj bylo dokončeno šest s dotační podporou 859 milionů korun, dalších 11 za 959 milionů korun jsou ve fázi realizace a ostatní úřady posuzují. "Jen za loňský rok překročila úspora z EPC projektů 400 milionů korun," řekl Hladík. Z nemocnic jsou mezi nimi například v Praze Thomayerova fakultní nemocnice, Nemocnice Na Homolce či Fakultní nemocnice v Motole.

Motolská nemocnice dnes slavnostně ukončila projekt snížení energetické náročnosti Modrého pavilonu, který patří mezi největší nemocniční budovy v ČR. Budova je nyní zvenčí zateplená, dělníci vyměnili okna a přidali stínící prvky, modernizovali osvětlení a topení.

Veškeré práce se uskutečnily za plného provozu nemocnice. "Velké poděkování patří našemu personálu, který i přes ztížené podmínky rekonstrukce dokázal udržet vysokou úroveň péče o pacienty," uvedl v tiskové zprávě ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů