Středa, 4. prosince 2024

Dekonta spustila v Kralupech linku na recyklaci fotovoltaických panelů

Dekonta spustila v Kralupech linku na recyklaci fotovoltaických panelů

Společnost Dekonta spustila v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku linku na recyklaci fotovoltaických panelů. Její služby využívá například energetická společnost ČEZ. Roční kapacita linky činí 2000 tun panelů. Z každého z nich umí vytřídit cenné kovy, sklo, plasty a další suroviny, které poslouží k využití v různých průmyslových odvětvích nebo při výrobě nových panelů. Investice do zařízení přesáhla deset milionů korun, řekl dnes novinářům jednatel Dekonta IC Vojtěch Musil.

Linka umožňuje znovu využít 83 procent materiálu tvořícího panel, a to bez chemických procesů. Provoz na ní postupně nabíhá, zatím není plně vytížený. "Předpokládáme, že naběhneme na kapacitu, která se bude minimálně blížit té naší provozní kapacitě, zhruba do roka," uvedl Musil. Podle něj se daří sehnat odběratele pro zpracování surovin po recyklaci bez komplikací.

Specializovaní pracovníci nejprve panely připravují ke zpracování, odstraňují hliníkový rám. Části panelů pak dají na linku, kterou tvoří sestava sedmi soustrojí vyvinutých českými strojírenskými firmami. Její součástí je mimo jiné řezací pult, pojezdový drtič, separátor skla, odsávač, nechybí ani sekce oddělující frakci, jejíž značnou část tvoří kovy jako stříbro nebo měď.

Skupina ČEZ chce do roku 2040 dosáhnout klimatické neutrality, což hodlá zajistit masivní výstavbou nových zelených elektráren, především fotovoltaických, které budou nejen ve velkých solárních parcích, ale i na střechách obecních staveb či domácností. "Rozšiřujeme síť partnerů pro odpovědnou ekologickou likvidaci dosloužilých panelů, které se stanou zdrojem cenných surovin pro český průmysl," řekl jednatel společnosti ČEZ Recyklace Ladislav Trylč.

Více než 60 procent hmotnosti solárních panelů tvoří sklo, pětinu váhy hliník. Recyklace zpracovává i materiály ze střídačů, kabeláže nebo kovových konstrukcí. Hliníkové rámy z fotovoltaických panelů se zpracovávají v hutích, odpadní sklo se využívá k výrobě pěnového izolačního skla nebo jako plnivo do betonových směsí. Z fotoaktivní vrstvy panelu se získává hlavně křemík a další kovy jako cín, měď a stříbro.

Aktivity v oblasti nové energetiky a recyklace odpadů chce Dekonta rozšířit. "Připravujeme například výstavbu recyklační linky na lithium-iontové baterie a uvažujeme o osazení střech našich hal fotovoltaikami. Část energie pro likvidaci solárních panelů by nám tak symbolicky dodávalo právě slunce," uvedl předseda představenstva Dekonta Holding Tomáš Havlík.

Česká firma Dekonta patří mezi přední environmentální společnosti ve střední a východní Evropě, věnuje se například poradenství v oblasti životního prostředí, úpravě a likvidaci nebezpečného odpadu, výzkumu a vývoji nových sanačních technologií a řadě dalších aktivit. Má více než 200 zaměstnanců.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů