Středa, 4. prosince 2024

CENIA představila projekt Wildfire CE v Národním parku Podyjí

CENIA představila projekt Wildfire CE v Národním parku Podyjí

Česká informační agentura životního prostředí se zúčastnila úvodního setkání projektu Wildfire CE, který má za cíl zlepšit prevenci a zásahy při přírodních požárech. Akce se konala 18. října 2024 v Národním parku Podyjí. Kromě CENIA se byli přítomni zástupci parku, Hasičského záchranného sboru ČR, CzechGlobe, společnosti ATACHE s.r.o. (vykonávající pro NP Podyjí BOZP a PO) a Oddělení krizového řízení a obrany Jihomoravského kraje. Účastníci setkání se věnovali diskusi klíčových problémů a představili první kroky vedoucí k účinnějšímu zvládání rizik požárů v přírodě.

V úvodu CENIA seznámila ostatní účastníky s aspekty projektu, poté NP Podyjí informoval o tom, jak je s územím parku nakládáno s důrazem na požární riziko. CzechGlobe následně představil online platformu FireRisk, která slouží právě k posuzování rizik přírodních požárů.

CENIA upozornila na zvyšující se riziko požárů v důsledku klimatické změny, což zvyšuje nároky na ochranu lidí, majetku i přírody. Příkladem je požár v Národním parku České Švýcarsko z roku 2022, který se stal nejničivějším požárem v historii ČR a pokryl plochu 1600 ha. V projektu Wildfire CE se klade důraz na zlepšení spolupráce mezi jednotlivými regiony a státy, protože požáry hranice neznají. Zástupci parku vyzdvihli potřebu zpracování komplexní ,,požárové studie" a zakomponování cílených preventivních opatření do managementu území. CzechGlobe představil koncept hodnocení požárního rizika, který zahrnuje analýzu vegetačního pokryvu, přístupnosti terénu, klimatických podmínek a dalších faktorů. Tento celostní přístup bude zahrnut v online platformě, která umožní detailní analýzu rizik a zhodnotí podmínky hašení v konkrétních oblastech.

Z diskuse zúčastněných vyplynulo několik hlavních témat, která budou v rámci projektu řešena ať již v rámci tvorby strategie, vypracování akčních plánů nebo rozvoje online platformy pro posuzování rizik.

Projekt Wildfire CE přináší tyto klíčové aktivity:

  • mapování paliv a potenciálu šíření požárů v přeshraničních regionech,
  • vývoj online platformy pro hodnocení požárního rizika a možnosti hašení na základě aktuálních dat,
  • zlepšení koordinace mezi jednotlivými regiony a záchrannými složkami.

Projekt představuje důležitý krok k lepšímu řízení požárů a ochraně přírody v celé střední Evropě. Bude realizován v několika přeshraničních oblastech, včetně Znojma a Dolního Rakouska, pro které byl tento seminář uspořádán. K dalším plánovaným aktivitám patří listopadový seminář ve druhé pilotní oblasti NP České Švýcarsko. Tyto semináře jsou určené pouze pro klíčové členy, v květnu 2025 se pak ve Znojmě uskuteční veřejná akce se všemi projektovými partnery. V říjnu 2025 proběhne cvičení HZS ČR ve spolupráci s rakouskými kolegy, kde budou testovány nově vyvinuté nástroje v samotné platformě.

Více o projektu zde.

Odkazy na prezentace:

Představení projektu

Oheň v Podyjí: management území s důrazem na požární rizika

Index zvládání přírodních požárů a vize platformy pro posuzování rizik PP

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů