Úterý, 29. dubna 2025

Změna pravidel pro zařazení zařízení spalujících biomasu do systému EU ETS 1 od roku 2026

Změna pravidel pro zařazení zařízení spalujících biomasu do systému EU ETS 1 od roku 2026

Od 1. ledna 2026 vstupují v platnost nové podmínky pro posuzování zařazení zařízení spalujících biomasu do Evropského systému obchodování s emisemi skleníkových plynů (EU ETS 1), který se týká stacionárních zařízení, letectví a námořní dopravy. Změna vyplývá z novely zákona č. 383/2012 Sb., konkrétně z přílohy č. 1, kterou je do českého právního řádu přesně transponována příloha č. I. směrnice 2003/87/ES, určující činnosti a jejich kapacity rozhodné pro zařazení do EU ETS 1.

Hlavní změny:

  • Do výpočtu celkového tepelného příkonu zařízení se nově zahrnují i zdroje spalující výhradně biomasu, pokud jejich příkon dosahuje 3 MW a více.
  • Zařízení, jejichž celkový příkon přesáhne 20 MW, budou posuzována z hlediska průměrného podílu emisí z biomasy na celkových emisích zařízení za období 2019-2023. Pokud více než 95 % emisí pochází z biomasy, zařízení nebude do systému EU ETS 1 zařazeno.
  • Kritéria udržitelnosti biomasy se prokazují u zařízení zařazených v EU ETS 1 nebo pobírající zelený bonus pouze za období od 1. 7. 2023.

Dopady na provozovatele:

  • Některá zařízení, která doposud do systému EU ETS 1 nezařazena nebyla, mohou nově spadat pod jeho působnost.
  • Naopak, zařízení, která již v systému jsou, ale splní nové výjimky (např. emisní podíl z biomasy nad 95 %), mohou mít možnost ze systému vystoupit - a to buď od roku 2026, nebo nejpozději do roku 2030.
  • V případě, že bude zařízení nově zahrnuto do EU ETS 1, je nutné požádat o povolení k emisím skleníkových plynů v průběhu roku 2025.

Doporučený postup:

Hospodářská komora ČR doporučuje všem provozovatelům zařízení, ve kterém součet všech zdrojů s tepelným příkonem od 3 MW činí více jak 20 MW (včetně zdrojů spalujících biomasu), prověřit svou situaci a v případě nejasností kontaktovat Ministerstvo životního prostředí (kontaktní osoba: Jiří Chrpa, e-mail: [email protected], tel.: +420 267 122 822).

Bližší informace a metodické pokyny jsou dostupné na webu Evropské komise a Ministerstva životního prostředí.

http://www.komora.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů