Sedmá generace 2/2025: Pestré a zelené jídelny?
Bude školní jídlo zdravější? Jak se daří Zelenému kruhu? Zchladíme tuzemská
města? Proč potřebujeme feminismus? Čím inspiruje Švédsko? Jak popkultura živí
populismus? Je outdoorové oblečení [https://www.kamsnim.cz/categories/textil]
natřené nazeleno? Proč zkusit Moderní sebeobranu? Co vyroste na oppidu Závist? V
čem pomáhají zemědělští poradci? Kdo bubnuje v listí? Bude Rock for People
cirkulární? Čím zaujmou knihy [https://www.kamsnim.cz/categories/kniha]
Intermezzo a Chůze? Je Země odpovědí na všechny otázky? Odpovědi najdete v novém
čísle časopisu Sedmá generace.
Bude školní jídlo zdravější? Jak se daří Zelenému kruhu? Zchladíme tuzemská města? Proč potřebujeme feminismus? Čím inspiruje Švédsko? Jak popkultura živí populismus? Je outdoorové oblečení natřené nazeleno? Proč zkusit Moderní sebeobranu? Co vyroste na oppidu Závist? V čem pomáhají zemědělští poradci? Kdo bubnuje v listí? Bude Rock for People cirkulární? Čím zaujmou knihy Intermezzo a Chůze? Je Země odpovědí na všechny otázky? Odpovědi najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.
V hlavním tématu letošní dvojky se zaměřujeme na snahy o ozdravění školních jídelen. Kristýna Kousalíková přibližuje iniciativu Pestré jídelny, díky níž se NESEHNUTÍ snaží změnit vyhlášku o školním stravování. Ivana Míšková následně zpovídáAdama Brzicu Novotného, lektora projektu Rostlinně určeného pro učitele gastronomie. A do třetice Klára Nesitová rozebírá program Skutečně zdravá škola, který během poslední dekády pomohl 565 školám v cestě k chutnějšímu, zdravějšímu a udržitelnějšímu jídlu.
V Kurzu mediální sebeobrany se Radovan Plášek věnuje spojitosti mezi popkulturní oblibou protisystémových hrdinů a současným nástupem populismu. V obnovené Šetrnější spotřebě si Ivana Míšková posvítila na greenwashingové praktiky outdoorového průmyslu a v novém seriálu Zelený kruh Žaneta Jansa Gregorová reflektuje vývoj Zeleného kruhu s jeho ředitelkou Petrou Kolínskou.
V Drobnohledu analyzuje Sabina Vojtěchová nedostatečnou klimatickou politiku tuzemských měst. Ester Dobiášová navštívila kurz Moderní sebeobrany, Ivana Míšková se dělí o zkušenosti ze Švédska, Kristýna Čermáková sleduje spor kolem keltského oppida Závist, Lucie Miklová zdůrazňuje význam zemědělských poradců a Veronika Perková hovoří s Andreou Bohačíkovou o nezbytnosti feminismu.
V Kulturní zahradě vás čekají pozoruhodné dvě eseje Luďka Čertíka Na široké stezce Země a Kdo bubnuje v listí, rozhovory s vypravěčkou Dominikou Šindelkovou a ředitelem festivalu Rock for People Michalem Thomesem, stejně jako recenze na film Ta druhá a knihy Intermezzo a Chůze.
I v tomto vydání najdete pravidelné sloupky a rubriky: pozitivní Terrapii, feministickou La Lupu či přehledy eko-událostí, nadějných zvěstí, vašich ohlasů a budoucích akcí.
Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete pořídit na jednom z prodejních míst, e-verze pak na digiport.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete TADY. Audioverze si můžete poslechnout TU. V příštích číslech se můžete těšit například na greenwashing, eko-fámy, nové eseje Luďka Čertíka, seriály Ekokauzy, Zelený kruh a Šetrnější spotřeba nebo rozhovory s Yvonnou Gaillyovou a Hanou Korvasovou. Děkujeme vám za veškerou podporu.
Pestré a zelené jarní dny přeje
redakce 7.G
Sdílet článek na sociálních sítích