Pátek, 23. května 2025

Čápům se líhnou první mláďata. Na některých místech ruší hnízdění drony

Čápům se líhnou první mláďata. Na některých místech ruší hnízdění drony

Mapa čapích hnízd se pozvolna zaplňuje oranžovými tečkami, které označují hnízda s právě vylíhlými mláďaty. Lidé pozorovali čapí mláďata již na 164 hnízdech; většina zbývajících párů sedí na vejcích. K pozorování čapích rodin však někteří lidé používají drony. Tím ptáky ruší v kritickém období hnízdění a mohou dokonce ohrozit celé hnízdění. Česká společnost ornitologická (ČSO) upozorňuje, že se jedná o porušení zákona, a apeluje na veřejnost, aby se zejména v době hnízdění chovala v blízkosti hnízd ohleduplně a čápy nerušila.

Dobrovolníci po celém Česku zaznamenávají v rámci programu Čapí hnízda první hnízda s vylíhlými mláďaty. ,,Čápi na vejcích sedí okolo 33 dnů. Jedincům, kteří se navrátili ze zimovišť mezi prvními, se tak nyní začínají líhnout mláďata a většina dalších čapích párů momentálně sedí na vejcích," sděluje Gabriela Dobruská, která v ČSO program Čapí hnízda koordinuje.

Malá mláďata však často není snadné na hnízdě spatřit. ,,Pokud není u hnízda nainstalovaná kamera, můžeme přítomnost mláďat usuzovat pouze z chování rodičů. Například když přinášejí potravu, kterou rozdělují pod sebe do hnízda. Jinak si musíme ještě chvilku počkat, než budeme mít šanci zahlédnout první hlavičky," říká Dobruská a dodává: ,,Pokud naopak na hnízdě, kde jsme již pravidelně pozorovali sedícího jedince, uvidíme čápy postávat či dokonce zastihneme hnízdo zcela prázdné, může to poukazovat na ztrátu snůšky či malých mláďat. Přestože je to smutné, i to je součástí přirozeného průběhu hnízdění."

Lidé ruší hnízdící čápy drony. Čápy na hnízdě už letos vyplašil také ohňostroj

Někdy však mohou k předčasnému ukončení hnízdění přispět lidé. ,,Mláďata jsou nyní ve věku, kdy jsou nejzranitelnější. Bohužel se v tomto citlivém období hnízdění stále častěji setkáváme s případy, kdy se nedočkaví lidé snaží nahlédnout do čapích hnízd za pomoci dronů. To je naprosto nepřípustné. Čáp bílý patří mezi zvláště chráněné druhy a jakékoli rušení v okolí hnízda, kterým létající dron bezesporu je, je porušením zákona. A nejen to - vyrušení čapích rodičů v tomto časném období může zmařit celé hnízdění," upozorňuje Dobruská.

K pozorování čapích mláďat by nám měly stačit již nainstalované webkamery. Za žádných okolností bychom neměly v blízkosti hnízd létat s drony. Foto: Tomáš Prouza

Pozorování čapího hnízdění lze zapisovat do databáze na stránce birdlife.cz/capi. Ideální je hnízdo sledovat a pozorování zapisovat po celou hnízdní sezónu. Pokud se v mapě objeví na některém hnízdě trojúhelník, znamená to, že je potřeba ho znovu zkontrolovat a doplnit aktuální informace.

,,Trojúhelníky se objevují vždy po měsíci od poslední kontroly. Modrý trojúhelník například značí, že na hnízdě byl čáp či dokonce pár, ale už dlouho nebylo hnízdo kontrolováno. Nevíme tedy, zda čápi hnízdí, nebo ne, a proto je třeba ho znovu zkontrolovat. Kontroly je ale třeba provádět tak, abychom neohrozili průběh hnízdění. Na prvním místě by vždy měla být bezpečnost a pohoda čapí rodinky, ne získání dat za každou cenu," vysvětluje Dobruská.

Na stránce projektu Čapí hnízda najdete aktivní mapu, vysvětlivky k mapě a také aktuální statistiky. Oranžové tečky označují, kde se nacházejí hnízda s malými mláďaty. Trojúhelníky na mapě označují hnízda, které potřebují zkontrolovat.

Minulý rok se podařilo zjistit mláďata na 910 hnízdech, z nichž na 849 se jim podařilo dosáhnout vzletnosti. Celkem čápi vyvedli 2520 mláďat. ,,Děkujeme všem dobrovolníkům za spolupráci a doufejme, že i letošní sezóna bude pro čápy příznivá a podaří se jim vyvést mláďata v takto hojném počtu," uzavírá Dobruská.

Projekt Ptáci kolem nás, realizovaný Jihomoravskou pobočkou ČSO, Slovenskou ornitologickou spoločností/BirdLife Slovensko a Českou společností ornitologickou, podporuje ochranu přírody a zachování biodiverzity nejen v městském prostředí, a to podporou hnízdních možností, formováním pozitivního vztahu člověka k ptákům a tím i k prostředí všude kolem nás. Jedním z hlavních cílů projektu je seznámit širokou veřejnost s ptáky žijícími v naší blízkosti, ale také s nástrahami, které na ptáky v našich sídlech čekají. Každý člověk má možnost zapojit se do výzkumu a ochrany ptačích druhů ve spolupráci s odborníky skrze tzv. občanskou vědu. Tak jako je tomu například u programů Ptačí hodinka, Čapí hnízda či Ptáci a skla. Tyto a další aktivity projektu jsou nastaveny tak, aby přitáhly co nejvíce zájemců o ochranu ptáku a zapojili je do různých programů. Kromě společné koordinace těchto programů dvěma největšími ornitologickými organizacemi v obou zemích se budeme také společně podílet i na jejich propagování. Kromě mapování ptačích druhů, realizace vzdělávacích programů pro děti na školách a vzdělávacích exkurzí pro širokou veřejnost, je nedílnou součástí projektu tvorba praktických opatření na podporu ptáků žijících v úzkém kontaktu s lidmi. Konkrétně se projekt zaměří na ochranu a vytváření dalších sídel pro ohrožené druhy, jako je čáp bílý, kavka obecná nebo rorýs obecný, ale i pro běžné druhy, kteří jsou neméně důležitou součástí urbánního prostředí, např. poštolka nebo jiřička.

Foto úvodní: Malí čápi byli pozorování již na 164 hnízdech. Foto: Martin Stach

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů