Středa, 23. července 2025

Staré znečištění připravilo část obyvatel Jesenného na Semilsku o pitnou vodu

Staré znečištění připravilo část obyvatel Jesenného na Semilsku o pitnou vodu

Staré znečištění z chemického provozu připravilo část obyvatel Jesenného na Semilsku o pitnou vodu. V oblasti Bohuňovska je voda ve studních kontaminovaná karcinogenními látkami a nelze ji používat, pro dvě desítky tamních obyvatel teď bude vodu zajišťovat malá úpravna za bezmála 160.000 korun. Čerpat bude vodu z blízké říčky Kamenice. Obec zároveň připravuje výstavbu vodovodu, řekl dnes ČTK starosta Petr Hlůže (NEZ).

Znečištění je pozůstatkem po provozu státního podniku Chema Horní Počernice, který v Jesenném v letech 1971 až 1992 uskladňoval a přečerpával trichlor a perchlor, což jsou průmyslová odmašťovadla a rozpouštědla. Liberecký kraj přispěl už před deseti lety na zmapování znečištění. Zasažené je území o rozloze zhruba pěti hektarů. Nebezpečné karcinogeny otrávily nejen půdu, ale i tamní studny a objevily je rozbory i řece Kamenci. "Vodu ale budeme z řeky čerpat nad touto oblastí," ujistil starosta.

"Znečištění chlorovanými uhlovodíky v Jesenném považuji za vážný problém. Stará ekologická zátěž, která se dál šíří, znehodnotila tamní zdroje pitné vody a ohrožuje i přírodovědně velmi cenné území, evropsky významnou lokalitu Údolí Jizery a Kamenice. K zodpovědnosti za znečištění se zatím nikdo nehlásí," doplnil náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště (Spolu). Firma už zanikla a znečištění je podle něj na státních pozemcích, které spravuje Správa železnic.

V oblasti Bohuňovska žije podle starosty zhruba 20 lidí. "Vodovod tam není, každý dům měl vlastní studnu, teď je část domů prázdná, protože tam není pitná voda," poznamenal. Dočasně by měla problém vyřešit malá úpravna, na kterou kraj obci přispěl 77.000 korunami. "Žádáme o stavební povolení na vodovod a než než se nám to podaří zrealizovat, tak tohle je takové nouzové zásobování," dodal Hlůže. Vybudování vodovodu podle něj přijde na deset milionů, i na něj bude obec s dvacetimilionovým ročním rozpočtem hledat dotace.

Přestože kontaminované pozemky nejsou obecní, ale státní a soukromé, nechala obec zpracovat analýzu rizik a aktuálně nechává zpracovat studii proveditelnosti nápravných opatření, která by měla staré znečištění odstranit. "Už nás to stálo přes pět milionů," poznamenal Hlůže. Na obě studie získala obec dotace z evropských fondů a Libereckého kraje. Náklady na sanaci se odhadují na desítky milionů, bez dotací je ale malá obec s 500 obyvateli nebude schopná zaplatit.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů