Jak lesy připravit na změnu klimatu? Lesníci sbírají data na demonstračních plochách
První testovací plochy začal státní podnik zakládat po roce 2000. Ke všem zpracoval a zveřejnil na webu ,,průvodce" s charakteristikou místa, jeho klimatickými, pedologickými, biogeografickými, fytogeografickými a lesnicko-typologickými poměry i vlivy, jako je třeba myslivost nebo ochrana životního prostředí. ,,Vycházíme z naší aktuální strategie, v níž počítáme s výrazně větším využitím těchto principů hospodaření spojených s podporou biodiverzity, důsledným managementem myslivosti a vyváženým plněním produkčních i mimoprodukčních funkcí lesa. Podle místních podmínek vždy zakládáme rozmanitý les s pestrou skladbou dřevin různé výšky a věku," říká Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.
Hospodaření blízké přírodě je společným tématem lesníků ze státního podniku i lesních hospodářů, vlastníků a přátel lesa ze spolku Pro Silva Bohemica. Koncem dubna to stvrdili smlouvou o spolupráci. Podle metodiky zmíněného spolku loni Lesy ČR založily pět demonstračních objektů, letos jich přibude dalších pět, každý na sto až sto padesáti hektarech.
,,Naše metodika vychází z dlouholeté lesnické praxe v tuzemsku i zahraničí. Na jednom hektaru této plochy zaznamenáme každých pět let údaje o dřevinách, objemech, přírůstu i vznikající přirozené obnově a zjistíme, jak les reaguje na klimatickou změnu i prováděné pěstební zásahy," uvádí Tomáš Pospíšil, předseda spolku Pro Silva Bohemica, a dodává: ,,Změny ve struktuře lesa mohou být na první pohled patrné až za několik desetiletí. Během této doby si lesníci vyzkouší a osvojí postupy, díky nimž budou lesy pestřejší a tedy odolnější".
Demonstrační objekty | Lesy České republiky, s. p.
Demonstrační objekty nepasečného hospodaření po r. 2017 - Pro Silva Bohemica
Kontakt: Eva Jouklová - tisková mluvčí Lesy ČR, s.p.; +420 725 257 900; eva.jouklova@lesycr.cz