Neděle, 6. července 2025

Zboření mýtu - Pokuta za nerecyklaci plastů - nic takového není

Zboření mýtu - Pokuta za nerecyklaci plastů - nic takového není

V posledních měsících se do médií organizovaně dostávala nepravdivá informace o tom, že Česká republika platí do Evropské unie jakousi pokutu za nerecyklaci plastových obalů. Podobné nepravdivé informace byly šířeny záměrně, s cílem oslabení důvěry lidí ve stávající třídící a recyklační systém, který v České republice máme a který zde obce, města a firmy rozvíjí už přes 25 let.

Obecně, ale i z odborného hlediska je citované prohlášení v rozporu se základními fakty a oficiálními údaji. Proto je vhodné vysvětlit si, jak to ve skutečnosti s celou agendou komentovaného poplatku do Evropské unie je a jak je to s dosahovanou mírou recyklace plastových obalů v České republice. Potřebné vysvětlení najdete v níže uvedeném krátkém videu.

Ve videu je přehledně vysvětlené, že Česká republika ve sledovaných ukazatelých patří naopak se svým stávajícím systémem k jedněm z nejlepších států.

Dalším zásadním faktem, který vyvrací účelově šířenou nepravdivou informaci, jsou oficiální data Ministerstva životního prostředí s výsledky třídění obalových odpadů za rok 2023. Z veřejných dat plyne, že Česká republika plní cíle evropské obalové směrnice i nového nařízení o obalech, co se týká recyklace plastů. Cíl pro recyklaci plastových obalů je stanoven na hodnotu 50 % v roce 2025. Tento cíl jako Česká republika již plníme, a to s dokonce dvouletým předstihem. V reálné hodnotě stanovené cíle naším efektivním systémem dokonce přeplňujeme.

screenshot-06-17-2025-09-35-12

screenshot-06-17-2025-09-38-32

Pokuta za nerecyklaci plastů je účelová nepravda, která bohužel poškozuje stávající efektivní separační systém v České republice a důvěru lidí v něj

Ministerstvo financí k tomuto povinnému poplatku, který platí všechny členské státy Evropské unie sděluje, že:

  • Nejde o pokutu ve smyslu sankce za neplnění cíle, ale fiskální nástroj EU, jak vybrat peníze od členských států.

  • Ministerstvo financí potvrdilo, že poplatek by Česká republika platila i při 100% recyklaci plastů, ale hradili bychom jej jinou cestou. EU tyto prostředky prostě potřebuje vybrat - tedy nejde o motivaci v podobě sankce vůči státu, ale o finanční mechanismus EU k zajištění svých rozpočtových prostředků

Jak ukazuje výše uvedené video v komentářích konkrétních čísel z dat Eurostatu, Česká republika díky svému efektivnímu systému sběru a zpracování obalových odpadů dosahuje jedněch z nejlepších výsledků ve sledových parametrech. Zároveň platí fakt, že stanovený fiskální poplatek hradí Česká republika v poměrově velmi nízké hodnotě, oproti dalším státům.

Podobné účelové nepravdy je třeba důsledně vyvracet, protože vysoká efektivita a dobré výsledky stávajícího systému v obcích a městech jsou z nemalé části založeny na důvěře lidí v samotný systém a v jejich dobrovolnou a aktivní účast na třídění odpadů. Podobné účelové a nepravdivé informace mohou důvěru lidí narušit, což může mít v budoucnu dopad na dočasné zhoršení výsledků tříděného sběru.

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství s využitím dat Eurostatu, MŽP, EKOKOMu

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů