Úterý, 8. července 2025

V Hustopečích n. B. se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření

V Hustopečích n. B. se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření

V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.

Protipovodňové zábrany pocházející z centrálních skladů hasičů a ze Správy státních hmotných rezerv pomáhají stavět příslušníci Záchranného útvaru Hlučín. Materiál byl na místo dopraven ze skladů v Drahanovicích a Jihlavě, kvůli terénním úpravám jsou nasazeny i speciální stroje. Na samotné výstavbě asi 450 metrů protipovodňových zábran se podílejí dvě desítky příslušníků útvaru, krajští hasiči i hasiči Správy železnic, sdělila ČTK mluvčí útvaru Jana Urbancová. "Cílem je ochránit kritické území ohrožené nejen vysokou vodou, ale i možnou kontaminací po nedávné železniční nehodě," doplnila.

Hasiči na místě dělají zemní úpravy a instalují a plní mobilní protipovodňové zábrany v kombinaci s protipovodňovými pytli. "Je to čistě preventivní opatření. Nepředpokládáme, že to bude potřeba, ale neradi bychom byli zaskočeni. Na Bečvě má být nejvýše první povodňový stupeň," uvedl Koláček.

Situaci řeší také Povodí Moravy. "Ochraně místa havárie je věnována od počátku maximální pozornost. Ihned po uveřejnění výstrahy ČHMÚ byly za naši stranu informovány všechny relevantní instituce a ochrana území byla projednána také na povodňových komisích," řekl dnes ČTK za povodí Radek Špatka. Doplnil, že podle aktuálních předpovědí nehrozí zaplavení zasaženého území, koryto Bečvy má v této lokalitě dostatečnou kapacitu s relativně významnou rezervou. "Definitivní ochrana území dle schválené dokumentace sice dosud dokončena není, hasičský záchranný sbor nicméně z preventivních důvodů provede zabezpečení lokality mobilními prostředky. Tímto bude zcela eliminováno riziko spojené se zvýšenými průtoky v řece Bečvě," dodal Špatka.

Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají ze zvýšení hladiny nádrže č. 6 východ, ze které byl po havárii znemožněn odtok vody kvůli možné kontaminaci vedlejší nádrže č. 6 - západ. Zvýšením hladiny může i podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nastat neřízené zaplavování okolních pozemků, rizikem je i možné porušení hráze oddělující obě části nádrže. Vodu hasiči v minulých dnech přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera a hladina se snížila o 27 centimetrů. "Má pršet až do čtvrtka, možná do pátku. Voda bude v šestce východní přibývat a to nebezpečí je zase blízko. Nechci vytvářet katastrofické scénáře, ale je jasné, že voda z východní části jezera musí pokračovat dál," řekl ČTK šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický.

Problém vydatných dešťů v místě zasaženém toxickou látkou vnímají i odborníci, i proto sanační projekt pamatuje na protipovodňová opatření. Spočívat by měla v zemním hrazení a zvýšené štětové bariéře. "Protipovodňová ochrana zasaženého místa je navržena v kombinaci s aktuálně zaraženou štětovou stěnou, která bude tvořit nedílnou součást spodní stavby linie protipovodňové ochrany. Minimální výška hráze bude půl metru, maximální výška zhruba 1,6 metru nad úrovní stávajícího terénu," uvedla ČIŽP na svých stránkách. Celková délka této linie by měla být necelých 400 metrů. Budovat na místě se však zatím nezačala. "Podle našich informací budou protipovodňová opatření řešena samostatným projektem, který se nyní zpracovává," řekla ČTK mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.

Alena Horáková

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů