Cílem Dne obětí klimatické krize (vyhlášeného v roce 2023) je uctít památku lidí, kteří přišli o život nebo byli jinak postiženi důsledky klimatických změn, jako jsou povodně, vlny veder, požáry či sucha.
15. července - Den obětí klimatické krize
Rok 2023 byl nejteplejším rokem na celém světě od počátku měření. Extrémní horka měla jen v Evropě na svědomí více než 47 000 životů. Ve stejném roce byl společným prohlášením Evropského parlamentu, Evropské Rady a Komise vyhlášen Evropský den obětí globální klimatické krize, který připadá na 15. července.
Téměř polovina rozlohy zeměkoule zaznamenala v posledních letech alespoň jeden měsíc extrémního sucha. Zároveň každoročně stoupá i množství extrémních srážek, které zvyšuje rizika povodní, šíření infekčních chorob a kontaminace vody. Změna klimatu s sebou přináší fatální důsledky ekonomického rázu, ale i lidské ztráty. Mortalita spojená se změnou klimatu by navíc mohla být až o 80 % vyšší, kdyby se napříč Evropou nezaváděla adaptační opatření. ,,Den obětí klimatické krize není jen připomínkou těch, kteří už zaplatili nejvyšší cenu, ale hlavně toho, že negativní dopady změny klimatu můžeme aktivně snižovat," uzavírá projektová koordinátorka Klára Kareš Sluková z organizace Na mysli.
,,Dopady změny klimatu každoročně zasahují miliony lidí po celém světě ? od těch, kteří přicházejí o své domovy v důsledku požárů a povodní, až po ty, jejichž zdraví ohrožují vlny veder nebo znečištěná voda. Je důležité si uvědomit, že klimatická změna je problémem nás všech, avšak její negativní dopady nepostihují všechny stejně. Klimatická krize disproporčně zasahuje některé skupiny obyvatelstva, například ty na globálním Jihu, čímž se prohlubují již existující nerovnosti," uvádí k tomuto tématu Veronika Králová, ambasadorka Evropského klimatického paktu.
Památka obětem ale i řešení klimatické krize jsou hlavním předmětem akce Den obětí klimatické krize v Kampusu Hybernská, která se uskuteční v úterý 15. července od 17 hodin. Příchozí se mohou v rámci programu těšit na živou knihovnu s příběhy těch, kteří klimatickou nespravedlnost zažívají na vlastní kůži nebo projekci krátkého dokumentárního filmu Earth Defender o původním obyvatelstvu Indonésie. Od 17:35 proběhne panelová diskuze s Annou Hradílkovou z iniciativy Klimababičky, Jiřím Krejčíkem (Voxpot), klimatickou aktivistkou Klárou Bělíčkovou a Vincencem Boučkem, radním Klimatické žaloby. Zájemci a zájemkyně se rovněž mohou zúčastnit klimatického role-play, ve kterém se vžijí do role obyvatel a obyvatelek oblasti zasažené extrémním suchem. Více informací o akci je k dispozici zde: https://klimatickakoalice.cz/akce/den-obeti-klimaticke-krize
Sdílet článek na sociálních sítích