Hasiči a inspekce životního prostředí prověří skládky, kde hrozí požáry
Rozsáhlou kontrolu skládek a zařízení pro nakládání s odpady dnes zahájili hasiči spolu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Zaměří se při nich na provozy, kde v minulosti hořelo, a na zařízení, která ve velkém pracují s hořlavými materiály, jako je elektroodpad, pneumatiky či plasty. Za tři měsíce chtějí zkontrolovat přes 80 zařízení, informovala v tiskové zprávě mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) Klára Ochmanová.
V posledních pěti letech hasiči zasahovali u více než 2000 požárů v provozech na skladování nebo zpracování odpadů. Například letos na jaře hasili zařízení na zpracování odpadu v Rynholci na Rakovnicku a loni skládku v Růžodole u Litvínova.
Nedávné požáry zejména v zařízeních na zpracování plastu ukázaly podle ředitele ČIŽP Petra Bejčka na časté porušování zákonů a provozních řádů. "Zařízení za účelem okamžitého zisku přijímají více plastu, než jsou schopna zpracovat, přičemž odpady se následně hromadí do enormních množství a jsou skladovány i mimo místa k tomu určená," podotkl Bejček.
Kontroly se proto zaměří zejména na dodržování skladovací kapacity, způsob manipulace s odpady a jejich skladování. Hasiči se budou kontrolovat stavby i otevřené plochy a zajímat se budou také o zajištění zdrojů požární vody nebo složení skladovaného materiálu.
Požáry skládek představují pro hasiče specifické a velmi náročné zásahy. Rozsáhlejší požáry trvá uhasit přes osm hodin, přičemž na likvidaci se podílí desítky hasičů a velké množství techniky. "Formální škoda je sice malá, protože shoří 'nevyužívaný' odpad, ale náklady za zásah jsou obrovské a zplodiny mají potenciál ohrozit obyvatele v okolí," uvedl ředitel HZS Vladimír Vlček. Do vody použité k hašení se mohou dostat látky uvolněné z hořícího odpadu, které pak mohou znečistit podzemní a povrchové vody. Zejména při hoření plastů se navíc uvolňuje do vzduchu velké množství toxických zplodin.