Praha rozdělí 50 mil. Kč v programu Čistá energie
Praha 25. května (ČTK) - Praha letos a v příštím roce rozdělí na dotacích v programu Čistá energie dohromady 50 milionů korun, podobně jako v minulých letech. Pokračování projektu dnes schválili pražští radní. Program nově podpoří vedle ekologického vytápění také opatření zaměřená na zmírnění dopadů klimatických změn, například zelené střechy nebo využívání dešťové vody. Město na dotacích od roku 1994, kdy program spustilo, vyplatilo přes 730 milionů korun.
V letošním roce má Praha na program vyčleněno 25 milionů korun, stejná částka je plánována také pro rok 2027. Cílem projektu je podpořit úspory energií, zlepšit kvalitu ovzduší a zmírnit dopady klimatických změn.
Program je rozdělen do dvou skupin. První je určena pro majitele rodinných domů, bytů a rekreačních objektů, druhá pro bytové domy. Podporu mohou žadatelé získat například na instalaci tepelných čerpadel, solárních systémů, zelených střech, akumulačních nádrží na dešťovou vodu nebo další opatření zvyšující energetickou úspornost a odolnost budov vůči klimatickým změnám. Zájemci o podporu mohou své žádosti podávat od letošního 1. července do 31. srpna 2027.
Program podle magistrátu za dobu své existence podpořil ekologické vytápění ve více než 58.000 bytových jednotkách. V posledních letech se jeho zaměření postupně rozšiřovalo tak, aby víc odpovídal aktuálním potřebám v energetice a klimatu, a kromě úspor energií začal víc zohledňovat i opatření reagující na sucho, vedra nebo přívalové deště.
