zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biomasa jako obnovitelný zdroj energie

11.07.2000
Odpady
Biomasa jako obnovitelný zdroj energie
Akce CZ BIOMu
Biomasa jako obnovitelný zdroj energie

Biomasa jako obnovitelný zdroj energie

Jaroslav Váňa

Energetická koncepce založená na fosilních palivech a jaderné energii omezovala zavádění obnovitelných zdrojů energie (OZE) v České republice. Zejména uplatňování energie z biomasy bylo provázeno nezájmem ze strany státu a minimální finanční podporou. Přesto se podařilo cílenou propagační kampaní, kterou již 8 let provádí odborníci sdružení v Českém sdružení pro biomasu (CZ BIOM), zvýšit roční produkci energie z biomasy na 19 PJ, což je cca 1% tuzemské spotřeby primárních energetických zdrojů.

V nedávné době se změnil i postoj státu k energetickému využití biomasy, a to z důvodu očekávaného přidružení ČR do EU. OZE a zejména energie z biomasy jsou hlavní prioritou energetické politiky EU, která si stanovila ambiciózní cíl - zvýšit do roku 2010 podíl OZE ze současných 6% na 12% a ztrojnásobit výrobu energie z biomasy. Pro EU je přijatelné, aby v ČR bylo v roce 2010 produkováno 51 PJ energie z biomasy, což je 2,9% primární energetické spotřeby ČR.

O způsobech naplňování tohoto cíle budou diskutovat energetici, ekologové, agronomové, projektanti a výrobci energetických zařízení na tradiční odborné konferenci "Energetické a průmyslové rostliny VI". 6. ročník této konference s mezinárodní účastí se koná 27. července a je spojen s prohlídkou porostů energetických rostlin. Sraz účastníků je v 9:00 ve výzkumné stanici VÚRV v Chomutově - Černošická 4987. Na konferenci bude věnována zvýšená pozornost výrobě bioplynu, termickému zplynování biomasy a využití nadbytečné půdy pro zakládání plantáží energetických rostlin.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí