zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Linka za zpracování nepapírového odpadu

07.04.2004
Odpady
Linka za zpracování nepapírového odpadu
Při využívání odpadního papíru jako suroviny pro výrobu papíru se vždy vyskytuje určité procento znečištění jinými látkami. I tento nepapírový odpad je však možno dále využít.
Při recyklaci představuje nepapírový odpad přibližně 8 % z celkového množství a obvykle končí na skládkách.

V papírně Roermondu v Nizozemí (Kappa Papier), instalovali nové separační zařízení, díky kterému je možno tento materiál třídit a znovu využít.

Pro výrobu paliva

Jelikož holandská vláda výrazně podporuje programy pro obnovitelnou energii, Kappa zaměřila svou pozornost na možnosti využití nepapírového odpadu pro výrobu paliv. Z nepapírového podílu odpadu separují všechny anorganické látky - kov, písek, malé kamínky, střepiny skla apod., které tvoří asi 0,25 % odpadního papíru. Zbytek nepapírového odpadu, obsahující organické látky, (umělá vlákna, textilie, provazy a úlomky dřeva) se používá k výrobě pelet pro spalování, které mají vysokou kalorickou hodnotu a výborné vlastnosti hoření. Při teplotě nad 800°C se tento produkt zplyňuje rychleji a dokonaleji než uhlí a koks. Pelety, prodávané pod názvem Rofire, jsou vhodné jako druhotné palivo pro cementářské pece, vypalovací pece, vysoké pece a uhelné elektrárny.

Separace, recyklace a opětovné využívání

V první fázi mnohastupňového separačního a výrobního procesu se spalitelné části vysuší za pomoci tří šnekových lisů. Slisovaná hmota, která obsahuje více než 60 % suchého materiálu, se transportuje na pohyblivé síto. Zde se oddělí větší části (velikosti přes 30 mm), které se v šrédru pod sítem rozdrtí na menší kousky. Síto rozvolní slisovanou hmotu, což umožní odstranit zbývající železné částečky pomocí magnetů.

Přítomnost železných a neželezných materiálů v papírovém proudu by ve výrobní procesu způsobila problémy, zvlášť větší kousky by mohly poškodit zařízení s následným zdržením. Takovýmto zdržením je nutné se samozřejmě vyhnout.

Proto byl nad papírovým proudem nainstalován magnetický separátor (na železné kovy) i separátor využívající vířivé proudy, který odstraňuje neželezné kovy. Tyto dva separační systémy jsou umístěny tak, aby jeden byl přímo nad druhým - což je unikátní řešení.

Nejdříve byl instalován pouze magnetický separátor. Výsledkem bylo, že se hliník a neželezné kovy dostaly do šrédru. Instalace systému, který kombinuje separátor železných a neželezných kovů, však tento problém vyřešila.

Kovy, separované z papírového proudu, jsou nabízeny zpracovatelským podnikům v recyklačním průmyslu. Běžně se týdně znovu zpracuje kolem 2 tun železných a neželezných kovů.

Produkce pelet pokračuje tím, že částice, které prošly šrédrem, se opět promíchají. Poté se organická masa vysušuje v otáčející se bubnové sušičce, ve které se suchý obsah zvýší na 93 %.

Další část, procesu je odstranění malých kamínků, skla a písku a jiných příměsí. Ty jsou od papírového proudu odděleny za pomocí bubnového síta kombinovaném se sušičkou. Těžší částečky zůstanou v sušičce, zatímco lehčí úlomky se transportují proudem suchého vzduchu a homogenizují se.

Nakonec se produkt - stále ještě za vysoké teploty - dostává do peletizéru. Pelety se zchlazují v protiproudu studeného vzduchu na teplotu o 5 °C vyšší než je venkovní teplota. Vzduch se ze zařízení odsává, čistí zejména od prachových částic a znovu vrací do procesu. Kolem 66 % suchého vzduchu se vrací do sušičky.

Možnosti úspor

Papírna v Roermondu zpracovává ročně kolem 490 000 tun sběrového papíru. Celková výrobní kapacita pelet je zhruba 18 000 tun za rok a ročně skládkují o 25 000 tun odpadu méně.

Pelety použité jako palivo uspoří 12 milionů m3 přírodního plynu. Kdybychom vzali v úvahu všechny papírenské závody v Nizozemí, ušetřilo by se ročně 160 000 tun odpadu a ročně ušetřená energie by představovala 65 milionům m3 přírodního plynu.

V evropském měřítku jsou tato čísla impozantní: kdyby všichni evropští výrobci recyklovaného papíru vyráběli ze svých odpadních surovin pelety, každý rok by se vyprodukovalo 1,4 milionů tun paliva, což je srovnatelné s 1 bilionem m3 přírodního plynu.

Pelety vyráběné z nepapírového odpadu jsou značně levnější než uhlí a podstatně levnější než přírodní plyn. Při rozšíření výroby pelet na všechny papírny v Nizozemí se úspory odhadují na 25 milionů eur ročně.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí