zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budou v Plzni říkat pálení odpadků recyklace?

13.04.2004
Odpady
Budou v Plzni říkat pálení odpadků recyklace?

Plzeňský kraj se vrací do minulého století – při projednávání plán svého odpadového hospodářství místo účinně navrženého systému třídění odpadů obnovuje myšlenku odpadky pálit ve spalovně. Pálení odpadů přitom krajská koncepce nakládání s odpady už dříve označila za nejdražší a nejšpinavější řešení. Plán sice obsahuje strojové dotřídění netříděného odpadu, které požadují ekologické organizace, ale značnou část takto vytříděného odpadu navrhuje přesto spalovat ve spalovně. Zcela v rozporu se zákonem pak takové počínání označuje za materiálové využití - tedy recyklaci.

 

„To je absurdní, pálení papíru a plastů nemůžeme v žádném případě považovat za recyklaci.. Po snaze dovážet k nám odpady ze zahraničí, kterou naštěstí Poslanecká sněmovna odmítla,  jde o další pokus spalovnářské lobby získat profit z pálení odpadků. Česko jako jeden ze členských států Evropské unie by mělo směřovat k skutečné recyklaci, ne k pálení odpadů,“ upozorňuje Ing. Ivo Kropáček, vedoucí odpadové sekce Strany zelených.

 

Pro krajský úřad zpracovává plán odpadového hospodářství firma Bohemiaplan. Ta však zatím na třídění biologicky rozložitelných odpadů jako jsou kuchyňské zbytky, listí, nebo tráva důraz neklade. To přitom zcela odporuje současnému trendu Evropské unie, která požaduje snížení množství těchto odpadů ukládaných na skládky a připravuje uzákonění povinnosti třídit biologicky rozložitelné odpady v každé větší obci.

 

Vznik plánu odpadového hospodářství Plzeňského kraje od počátku provází tlak ze strany Plzeňské teplárenské, a.s. Ta získala počátkem roku 2002 od americké vlády finanční prostředky na studii, která měla prokázat potřebu stavby spalovny za miliardy.

 

„Studie Plzeňské teplárenské musela navrhnout jako nejlepší řešení spalovnu odpadů a krajský plán se ji musí podřídit. Američané financovali studii a očekávají, že se jim vynaložené prostředky vrátí. Nebudeme proto překvapeni, když bude jako nejlepší spalovací technologie vybrána americká technologie. Každému musí být jasné, že od začátku jde pouze o peníze a ne o zdraví a životní prostředí,.“ řekl Kropáček

 

Strana zelených chce umožnit občanům třídění biologicky rozložitelných odpadů stejně tak jako jsou zvyklí třídit papír, plasty a sklo. Aplikace následně vyrobeného kompostu zlepšuje kvalitu a úrodnost půdy. „Radní plzeňského kraje (ODS, Čtyřkoalice, Nezávislí) však v předkládaném plánu počítaje pouze s tím, že budou cenné suroviny pálit. Do ovzduší tak pustí další toxické plyny a jedovatý popílek. Zelení jsou přesvědčeni, že občané dají přednost zdravému životnímu prostředí a budou odpad třídit.“

 

Plzeňští občané mají ještě stále možnost svůj názor vyjádřit a poslat své připomínky k POH kraje do května na krajský úřad. Krajské zastupitelstvo o budoucnosti odpadového hospodářství v kraji definitivně rozhodne letos v září.

 

Kontakt:

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně SZ pro media, tel.: 724 321 845

Ivo Kropáček, vedoucí odpadové sekce SZ, tel.: 604 348 765
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí