zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

21.04.2004
Obecné
Krátce - různé

Během prvního dne veletrhu zavítala na brněnské výstaviště delegace moskevského sdružení „Proffsojuz“. Deset ruských odborníků zejména ze státní správy projevilo na Business centru zájem o kontakty na tuzemské firmy, které se specializují na výstavbu inženýrských sítí, odpadového hospodářství a zařízení budov. Většina z nich nejsou na brněnském výstavišti žádnými nováčky, přesto je letos příjemně překvapilo spojení komplexu stavebních veletrhů s veletrhem ENVIBRNO, stejně jako odborná úroveň veletrhu.

Na konci funkčního období současného Evropského parlamentu vypracovalo několik organizací bojujících za životní prostředí analýzu, jak jednotlivé politické frakce v parlamentu hlasují při projednávání otázek důležitých pro životní prostředí. Nejvíce ekologicky hlasuje frakce Zelených (Greens/EFA) - v 99 % případů, následovádovaná frakcí Evropské sjednocené levice (GUE/NGL) - v 94 % případů. Naopak nejméně ekologicky hlasuje největší frakce Parlamentu, lidovci (EPP-ED), a to jen ve 26,7 % případů.

Evropská komise na začátku dubna spustila nový systém pro sledování pohybu a přepravy zvířat v rámci EU i při jejich transportu ze třetích zemí. Nový webový informační systém TRACES konsoliduje a zjednodušuje dosavadní systémy kontroly. Měl by také pomoci jednodušeji sledovat vypuknutí epidemií zvířecích chorob.

Ministerstvo životního prostředí zakázalo zasněžovat oblast Lysé hory s odůvodněním, že dlouhotrvající sněhová pokrývka by mohla způsobit zánik cenných druhů rostlin. Zákaz je nesmyslný. Kdyby si ministerstvo zadalo u hydrometeorologů studii o kolísání výšky sněhu, zjistilo by, že dříve dosahovala výš než dnes a trvala podstatně déle, aniž by chráněné rostliny vyhynuly. Zasněžování je nákladné a o provozuschopnosti sjezdovky rozhodují především teplotní poměry v dolních partiích, které v jarním období stejně nelze zasněžovat a pak nemá význam sebevětší výška sněhu ve vrcholné části sjezdovky. Z toho plyne, že zákaz je ukázkou naprosté nekompetentnosti ministerstva.
AUTOR: Václav Smělý, člen České meteorologické společnosti, Praha

AREÁL ŠKODY HOLDING SE PŘEMĚNÍ
Po více než sto letech postupné pozemkové expanze se plzeňská Škodovka vzdá až poloviny svého stoosmdesátihektarového areálu. Padne i většina vysokých zdí, které dosud strojírenský gigant Škoda Holding uzavírají před veřejností. Přebudování současného továrního areálu na víceúčelovou průmyslovou zónu, si vyžádá investice v rozsahu tří až šesti miliard korun a mimo jiné i demolici objektů o celkovém objemu jednoho miliónů kubických metrů, přesun části inženýrských sítí i urychlené vyřešení staré ekologické zátěže. Už letos v létě by ale měla meziresortní komise, jmenovaná vládou, vypsat soutěž na dodavatele a v září by mohly začít stavební práce.

VE FRANCII SE ZAVŘE POSLEDNÍ DŮL
Francie tento týden vytěží poslední kilogramy uhlí ve svém posledním dole. Kvůli rostoucímu významu jaderné energie a levnějším dovozům uhlí z ciziny se tak uzavře francouzská havířská historie. Poslední uhelný blok vytěží horníci dolu La Houve nedaleko východofrancouzského města Creutzwald. Konec doby uhelné ve Francii byl zřejmý už před dlouhou dobou - v roce 1952 když Francie, Německo, Itálie a státy Beneluxu zakládaly Evropské sdružení uhlí a oceli. Pakt, z něhož se později vytvořila dnešní evropská unie, počítal s postupným útlumem francouzské těžby. Zakotvoval například zastavení náboru nových zaměstnanců v roce 1984 a určoval podmínky pro předčasný odchod do důchodu.

Brusel - Česká republika musí nejpozději za několik měsíců zlepšit zákony a předpisy o životním prostředí. V rozhovoru pro agenturu ČTK to včera prohlásila komisařka Margot Wallstromová.
\"Dám Česku ještě pár týdnů i měsíců na zlepšení, než začnu rozesílat varovné dopisy,\" dodala Wallstromová. Za největší nedostatek České republiky označila fakt, že z Prahy ještě nedošel úplný seznam přírodních rezervací a chráněných oblastí. Komisařka upozornila, že to může zpozdit výstavbu silnic a čističek, na kterou dostane Česko peníze z Bruselu. \"Děravé\" seznamy však odevzdaly i ostatní země, které 1. května vstoupí do unie. Do roku 2006 dá Brusel na ochranu životního prostředí v České republice 600 milionů eur, v přepočtu téměř 19 a půl miliardami korun. Wallstromová ocenila, že znečištění ovzduší, vody a půdy kleslo za poslední desetiletí ve vstupujících zemích o 60 až 80 procent. Za úspěch označila to, že do řek na česko-polsko-německém pomezí se vrátili lososi.

Brno střed Obří nafouknutá velryba, symbol organizace Greenpeace v boji proti lovu velryb, míří do Brna. Ochránci přírody chtějí přimět Česko ke vstupu do Mezinárodní velrybářské komise. Informační stánek se koncem dubna objeví na brněnském náměstí Svobody.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí