zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poplatek za odpady uhradila zatím jen třetina Brňanů

04.05.2004
Odpady
Poplatek za odpady uhradila zatím jen třetina Brňanů
Poplatek za svoz a likvidaci odpadů pro letošní rok zatím Brnu uhradila jen třetina obyvatel. Z předpokládané částky téměř 190 milionů tak městu dorazilo asi 61 milionů korun. Náměstek brněnského primátora Petr Zbytek dnes novinářům řekl, že nejvíc plateb očekávají koncem května, kdy končí termín pro uhrazení poplatku. Brňané platí za odpady nejvyšší možnou zákonnou částku, tedy 500 korun na osobu a rok.

Odpadové hospodaření města však částka vybraná od lidí neuhradí, loni město doplácelo na celý systém nakládání s odpady asi 70 milionů korun. Velká část této sumy jde například na zajištění fungování sběrných dvorů.

Poplatky hradí obyvatelé Brna od roku 2002. Řada obyvatel ale neplatí a město od poloviny loňského roku přistoupilo i k exekucím. Dlužníci nejprve obdrží platební výměr, v němž je i navýšení, které například loni činilo 250 korun. V letošním roce však už může být dlužníkům navýšen neuhrazený poplatek až na trojnásobek.

Pokud lidé poplatek s navýšením neuhradí, dostanou předexekuční výměr, kdy mají osm dní na zaplacení. Pak následuje exekuční řízení, které vyřídí buď sami magistrátní úředníci, nebo je předají soudu. Soudní cestou se nyní řeší okolo 900 případů. Řešení dluhů až po vydání exekučního příkazu trvá několik měsíců.

Město už provedlo například přes 400 exekucí na účtech bank, okolo 600 na příspěvcích sociální podpory a ve více než 4O případech zasáhlo do stavebního spoření.

Například za rok 2002 vybral magistrát v řádném termínu asi 93 procent stanovených poplatků a postupně se do této chvíle podařilo vybrat 95 procent celkové částky.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí