zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podnikatelé povstali proti ochranářům

19.05.2004
Chemické látky
Podnikatelé povstali proti ochranářům
Ze všech sil bojují podnikatelé v Českém ráji proti ochranářům ze správy chráněné krajinné oblasti v Turnově. Jde především o turistický průmysl.

Nespokojení podnikatelé otevřeli dvě fronty: na jedné straně bojují se zelenými byrokraty pomocí paragrafů, na druhé straně vědomě porušují zákony a vyhlášky. Podnikatelé, kteří provozují v oblasti Českého ráje penziony, kempy, pohostinství a hromadné kurzy v přírodě, podepsali petici Aktivní turistika apelující na rozumné soužití rekreace a ochrany přírody. Komerční horolezecké školy nesmějí vodit své klienty na pískovce, ale přesto to dělají. Na cyklistických stezkách jsou umístěny zákazy vjezdu, ale málokdo je respektuje. Na mnoho míst turisté nesmějí, ale přesto tam chodí.

CYKLISTÉ JSOU ŠKODNÁ
Rozbuškou střetu podnikatelů a ochranářů se stala akce, při které správa chráněné oblasti rozmístila 91 zákazových tabulek vjezdu cyklistů. \"Český ráj je prakticky zneprůjezdněn. Na ceduli Stezka jen pro pěší narazíte na každém kroku,\" uvádí instruktor soukromých kurzů pobytu v přírodě Rudolf Čech. \"Úmysl Správy CHKO není těžké odhadovat: dát bajkerům a cyklistům jasně najevo, že jsou škodná, která zde není vítána.\" A právě to se nelíbí ani ostatním podnikatelům, protože cyklisté v současné tvoří většinu návštěvníků Českého ráje. \"Sám jsem důkazem toho, že Správa CHKO škodí cestovnímu ruchu,\" říká vydavatel specializovaného internetového zpravodajství Jaromír Krejčí z Brna. \"Každý rok objednávám pro svůj cyklistický klub týdenní pobyt ve Vyskeři, ale letos zatím kvůli zavření velké části cyklostezek s definitivní objednávkou váhám.\" N a to nepřímo odpovídá vedoucí Správy CHKO Český ráj Lenka Šoltysová: \"Rozvoj cykloturistiky není posláním chráněné oblasti.\" Správa zákazy umístila na běžně používané trasy, mnohé z nich jsou dokonce vyznačené Klubem českých turistů jako cyklostezky a navíc zakresleny do běžně prodávaných map. Konkrétní důvody a místa zákazů přitom správa nikde veřejně neuvedla a ani o nich s místní samosprávou či podnikateli nediskutovala. Vždy se odvolává na obecný zájem ochrany přírody. (Obecné principy chování lidí v přírodě stanoví zákon č. 114/1992, o ochraně přírody a krajiny.) S tím nesouhlasí předsedkyně Sdružení měst a obcí Český ráj Hana Maierová: \"Český ráj není rezervací, kterou je třeba uzavírat, ale osídlenou krajinou, kterou lidi od nepaměti chrání i využívají.\"

SNAD BUDE LÉPE
V případě cyklostezek se snad pro návštěvníky i podnikatele blýská na lepší časy. Slibují to slova Ondřeje Vítka z nadřízené Správy ochrany přírody: \"Považuji za nešťastné, že k této kauze došlo. Je to jednoznačně vina správy chráněné krajinné oblasti.\" První úspěch ve svém několikaletém krocení úředního šimla zaznamenala také firma Discovery. Přes odpor správy chráněné oblasti získala od Ministerstva životního prostředí povolení pro horolezecký výcvik v oblasti Suchých skal. Discovery organizuje především akce v přírodě pro školní a dětské skupiny. \"V letošní sezoně nám ministerstvo povolilo začátečnické lezení na Vlajkové věži,\" uvádí majitel firmy Roman Bém. Jedná se o první povolení k lezení po skálách v chráněném území, které dostal někdo jiný než nekomerčně orientovaný Český horolezecký svaz.

JAK TO VIDÍ PODNIKATELÉ
\"Český ráj bývá považován za kolébku české turistiky a cestovní ruch zde má nezastupitelný vliv na ekonomiku regionu, udržení zaměstnanosti a tvorbu nových pracovních míst. Možnost nabídnout návštěvníkům Českého ráje aktivní trávení jejich pobytu spojené s rekreačním provozováním některého sportu má pro rozvoj cestovního ruchu v Českém ráji zásadní význam. Je tak umožněna existence desítek subjektů přímo závislých na cestovní ruchu, ale i činnost mnoha dalších subjektů v navazující infrastruktuře.\" Zdroj: Petice podnikatelů v Českém ráji

JAK TO VIDÍ OCHRÁNCI
\"Naučná stezka Údolí Plakánek byla zrekonstruována sdružením Český svaz ochránců přírody Křižánky. Ke stezce byl vydán dětský průvodce i průvodce pro dospělé. Cílem stezky je ukázat, že je možné přírodu vnímat všemi smysly a naučit se ji pozorovat. Není reálné pozorovat živou přírodu, vnímat například vůni květin na louce a přitom neustále hlídat, aby nebyl přejet cyklistou.\"
Lenka Šoltysová, vedoucí Správy CHKO Český ráj a členka Českého svazu ochránců přírody Křižánky

JAKUB TUREK
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí