zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

15.06.2004
Obecné
Krátce - různé

Brno Jihomoravská metropole má svou ekologickou mapu města. Brňané na Ekomapě mohou snadno zjistit, kde jsou sběrná střediska odpadů, speciální kontejnery na PET lahve, imisní monitorovací stanice a podobně, řekl Martin Vaněček z odboru životního prostředí brněnského magistrátu.

FARMÁŘI SE OBÁVAJÍ SKUPOVÁNÍ PŮDY SPEKULANTY
Farmáři na severu Čech se obávají spekulativního skupování půdy. Cizinci nakupovali prostřednictvím třetích osob pozemky v pohraničí ještě před vstupem Česka do EU, od května však zájem ze zahraničí podle realitních kanceláří několikanásobně vzrostl. Ochrana domácích zemědělců je nízká, řekl předseda Agrární komory Ústeckého kraje František Loudát. Podle zákona může koupit pozemky pouze občan ČR, pro velké zahraniční firmy ale tuto službu vykonávají za odměnu čeští občané. Na nákup půdy vypsal Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond titul Půda. Fond bude dotovat úroky z úvěrů na pořízení zemědělských pozemků. Soukromníci na severu Čech podle Loudáta čekají na bohaté kupce, kteří při dražbách nabízejí až desetinásobek vyvolávací ceny.

OBYVATELÉ ZBIROH SE VYSLOVILI PRO VĚTRNOU ELEKTRÁRNU
Obyvatelé Zbinoh na Jičínsku řekli v referendu ano větrné elektrárně. V jejich obci ji chce postavit soukromý investor. Záměr počítá se dvěma věžemi. Obyvatelé se ale obávali hluku, infrazvuku a stínů, které by mohly vrtule vrhat. Jedna z věží má stát totiž jen 300 metrů od obytné zástavby. Ze 47 oprávněných voličů se k volebním urnám dostavilo 42. Referendum probíhalo společně s volbami do Evropského parlamentu. Pro elektrárnu se vyslovilo 24 obyvatel, 18 bylo proti. Ke schválení ale stačila nadpoloviční většina, takže obyvatelé stavbu schválili. Větrné elektrárny by se měly postavit také v další obci na Jihlavsku, a sice ve Věžnici. Do alternativních zdrojů energie tu chce zainvestovat společnost WEB Větrná energie, dceřiná firma rakouské WEB

Národní alokační plán pro obchodování emisemi, který zpracovalo české ministerstvo životního prostředí, se nesetkal se souhlasem ani u podnikatelských svazů, ani u ekologických organizací. Plán stanoví, které zdroje jsou do systému obchodování emisemi zařazeny a kolik povolenek na tunu emisí v období 2005-2007 dostanou. Systém platí v EU od příštího roku, v ČR se týká asi 430 zařízení ze zhruba 350 podniků. U nás je problém v tom, že kdyby jediným kritériem byl Kjotský protokol, mohly by české podniky vypouštět do ovzduší mnohem víc emisí, než kolik vypouštějí dnes. Mohly by podle svých představ dostat povolenky na 110 milionů tun emisí ročně. MŽP však navrhlo vydat povolenky jen na 91,6 milionu tun, což odpovídá dnešní situaci včetně rezervy pro nové zdroje znečištění. Ekologické organizace by přitom podnikům chtěly ještě 5 mil. tun ubrat.
Jak zaznělo na tiskové konferenci Ministerstva životního prostředí, Polsko a Slovensko prý vyšly \"svým podnikům\" více vstříc, což by ovšem v Bruselu neměli při dodržení příslušné směrnice přijmout.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí