zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno má první tepelný zdroj na biomasu

23.06.2004
Obecné
Brno má první tepelný zdroj na biomasu
Ministr životního prostředí spokojen

První tepelný zdroj na biomasu, využívající jako palivo dřevní štěpky z okolních lesů, uvedli v pondělí do provozu v Brně-Bystrci. Kotel o výkonu 1,1 MW bude schopen zásobovat teplem a teplou užitkovou vodou Teyschlovu, Rerychovu, Kuršovu, Lýskovu a Foltýnovu ulici, celkem 92 panelových domů s 2608 byty, jedno zdravotní středisko a dům s pečovatelskou službou.

\"Nápad využít dřevních štěpků k vytápění části města pochází od Lesů města Brna. My jsme k tomu vybrali nejvhodnější kotelnu v Teyschlově ulici, která měla původně zásobovat také zatím nepostavený obytný soubor Kamechy a měla se stát výměníkovou stanicí pro plánovaný horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany,\" řekl šéf městské teplárenské společnosti TEZA Vladimír Jandásek.
\"K přestavbě na spalování biomasy byla tato kotelna nejvhodnější, umožnila zrušit několik okolních blokových kotelen spalujících plyn,\" dodal s tím, že v dalších etapách bude postaven ještě jeden kotel o stejném výkonu, kogenerační jednotka k výrobě elektřiny pro potřeby kotelny a po roce 2005 bude na kotelnu připojen obytný soubor Kamechy s odběrem zhruba 10 megawattů.

České nápady, práce i surovina

Vybudování tepelného zdroje na biomasu v druhém největším městě republiky označil ministr životního prostředí Libor Ambrozek za významný posun od prvních pilotních projektů z 90. let, které se uskutečnily za pomoci Dánska, Rakouska a Nizozemska. \"Brno se nyní řadí po bok velkých instalací, jako je Bystřice nad Pernštejnem, Žlutice nebo Třebíč, kde sídlí český výrobce originálních zařízení pro spalování biomasy,\" řekl Ambrozek a pochválil spojení českého know-how, české práce a tuzemské suroviny.
\"Význam této stavby není zdaleka jen ekologický. Nejsou to jen nižší emise. Je to výborný příklad, jak ekologické cíle mohou souviset s cíli ekonomickými a s cíli regionálního rozvoje. Spalováním dřevních štěpků z Lesů města Brna dojde k úspoře 750 000 tun zemního plynu ročně u jednoho kotle. Peníze za plyn, které by šly do zahraničí, mohou zůstat doma. Využití biomasy navíc znamená víc pracovních příležitostí v místě, než kdybychom pouze nakupovali plyn,\" zdůraznil ministr životního prostředí a vyjádřil přesvědčení, že moderní koncepce vytápění části sídliště přiláká v brzké budoucnosti exkurze odborníků.

Moderní technické řešení

Účastníci pondělního slavnostního zahájení mohli obdivovat technické řešení palivového hospodářství se skladem paliva, z něhož jsou dřevní štěpky bezhlučně dopravovány hydraulickými vyhrnovači do zavážecích lisů a do kotlů, v závislosti na jejich momentálním tepelném výkonu. Kotle s dvoustupňovým systémem spalování suroviny zajišťují zplynování paliva při vysokých teplotách, ani při zavážení paliva nedochází k vzniku kouře, k nedokonalému spalování. Kotelna je navíc opatřena vícestupňovým čištěním spalin.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí