zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O smyslu jednoho fóra

21.10.2004
Obecné
O smyslu jednoho fóra
Na první pohled to vypadá jako standardní konference o lidských právech nebo o nerovnosti mezi bohatými a chudými, kam účastníky, přední politiky a ředitele nevládních organizací z celého světa, láká hlavně možnost vyfotografovat se s Václavem Havlem, požívajícím jejich bezmezného obdivu.
Nabízí včera skončený osmý ročník konference Forum 2000 s podtitulem Mosty přes globální propasti na druhý pohled něco víc než vydané sborníky?
Jako všechny podobné (globální) problémy, které se účastníci snaží alespoň pojmenovat, je možné na tuto otázku odpovědět různě. Má smysl setkání lidí stejného smýšlení, kteří se utvrzují ve vlastních názorech? Má, pokud je někdo vyprovokuje k formulování nových stanovisek a novému pohledu na problémy, kterými se zabývají. Toho bylo vidět na letošním Foru 2000 pomálu. Chyběli třeba zástupci velkých firem nebo aktivní politici, kteří by zcela jistě do diskusí vnesli jiné prvky a z jejich vášnivých debat s řediteli globálních nevládních organizací by mohlo vzniknout něco skutečně nového, co se dosud nestalo standardním ideovým vybavením OSN či Greenpeace.
Má smysl, pokud se ti lidé neznají a navážou nové prospěšné kontakty, které umožní třeba zefektivnit rozvojovou pomoc pro určitou zemi. Když ale chybějí zástupci těch, kterým má být pomoženo (nejchudších zemí), zůstanou úvahy v teoreticko-filozofické rovině - a po osmi ročnících už by stálo za to hezké filozofování materializovat. A kde jinde by to mělo být než v pomoci těm nejchudším nebo třeba ve stálé fungující výměně informací minulých, současných i budoucích účastníků konference.
Návrh, který včera na závěr jednání zazněl, směřuje k vytvoření takového stálého fóra nevládních organizací, které si v globálním měřítku říkají o větší pozornost a tvoří protiváhu vlád a velkých firem. V takovém prostředí už diskuse sama o sobě nestačí být náplní podobných konferencí. martin.ehl@economia.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí