zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalování biomasy nemá pravidla

10.11.2004
Obecné
Spalování biomasy nemá pravidla
Právní vakuum. Tak hodnotí producenti i zpracovatelé dřevní štěpky současnou situaci kolem podpory výroby takzvané zelené energie a zpracování biomasy.
To, že sněmovna nebyla a v nejbližší době zřejmě ani nebude schopna schválit zákon o obnovitelných zdrojích, znervózňuje dodavatele i teplárenské a elektrárenské provozy, které patří k největším výrobcům energie ze směsného spalování štěpky s uhlím.. Některé firmy, jako třeba Plzeňská teplárenská, už odkládají potřebné investice, neboť nevědí, zda by se jim vložené stamilióny vůbec vrátily.

O biomase se pouze mluví
Plzeňská teplárenská jako největší výrobce tepelné a elektrické energie v kraji musí co nejdříve nahradit tři staré kotle novou technologií, zhruba v hodnotě osmi set miliónů korun. Dodnes neví, zda má chystat projekt výhradního spalování štěpky nebo uhlí.
"To, co tady panuje, je slušně řečeno chaos. O podpoře zelené energie se hodně mluví, ale nikdo dosud zákonem negarantoval, jak dlouho a za jakých podmínek se bude v budoucnu podporovat odběr takto vyrobené elektřiny. Nerad bych, aby biomasa nakonec skončila jako před časem elektrické přímotopy nebo ta splasklá bublina kolem údajné výhodnosti plynofikace," varuje ředitel teplárny Tomáš Drápela.
Firma jako jedna z prvních loni začala se směsným spalováním dřevních štěpků s uhlím, jenže výkupní ceny takto vyrobené energie klesají a stát podle stále pozměňovaného návrhu zákona by měl v budoucnu výhodněji dotovat spíš samostatné spalování štěpky. Tento způsob však u nás dosud provozuje jen nevelký počet spíše malých tepláren. Ty velké, kam patří kromě Plzeňské teplárenské i několik energetických provozů skupiny ČEZ, vsadily loni právě na směsné spalování. Uvést do provozu technologii na spalování velkých objemů štěpky ale trvá podle odhadů zhruba dva roky.

Zákon se dál zpožďuje
"Jestli nebude teplárnám do té doby stát garantovat dobrou cenu za směsné spalování, přestanou odebírat a my zkrachujeme dřív, než samostatné kotle dostaví," varuje za dodavatele štěpky jednatel společnosti Obnovitelné zdroje Vladimír Čermák.
Podle Ladislava Pazdery, ředitele odboru ekologické energetiky na Ministerstvu průmyslu a obchodu, spoluspalování nadále podporováno bude, ne však tolik jako samostatné spalování. "A to vzhledem k rozdílným investičním i provozním nákladům a odlišnému charakteru podnikatelského rizika," vysvětlil Pazdera. Rozdělení podpory pro jednotlivé druhy biomasy potvrzuje i Energetický regulační úřad, který ve výsledku stanovuje ceny.
"Zákon o podpoře se ale výrazně zpožďuje a je v tuto chvíli jisté, že se ho do konce roku nedočkáme," vyjádřil se místopředseda úřadu Blahoslav Němeček. Výrazné změny v cenovém rozhodnutí lze ale podle něj očekávat bez ohledu na platnost či neplatnost zákona. Elektrárny a teplárny ze skupiny ČEZ, jako je Tisová, Poříčí 2, Hodonín či Ledvice, spálí ročně desítky tun štěpky, a to výhradně směsným spalováním s uhlím. Mluvčí skupiny Ladislav Kříž vidí za rozdělením výkupních cen především snahy provozovatelů malých a na pořízení drahých tepláren pro samostatné spalování.

Pořízení kotlů je dost drahé
"Na zpracování směsí jsou nezbytné moderní fluidní kotle a jejich pořízení bylo ale také drahé," hájí zájmy největších odběratelů dřevní štěpky. Podle Ivany Klobušníkové, ředitelky českobudějovické poradenské společnosti Energy Centrum, by však spalování čisté biomasy větší podporu mělo získat.
"Společné spalování s uhlím je kompromisem, menším zlem, ale ne tím nejoptimálnějším řešením," říká. "Je ale ostudou Česka, že dosud nebyl schválen zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie," říká Klobušníková.
Česko se zavázalo, že v roce 2010 zvýší podíl energie vyráběné z obnovitelných zdrojů ze současných necelých čtyř procent na osm. A toho podle mluvčího Teplárenského sdružení Pavla Kaufmanna republika těžko dosáhne bez pomoci směsného spalování s uhlím.
"My ale nepotřebujeme ani tak dotační podporu jako především nastavení jasných pravidel, která nebude hned tak někdo měnit. A taková garantovaná pravidla tady bohužel stále chybějí," říká Kaufmann.
1109210
spalováním biomasy
2003 - 2500 Kč za MWh
2004 - 2500 Kč za MWh
2005 - 2500 Kč za MWh
spalováním biomasy a uhlí
2003 - 2500 Kč za MWh
2004 - 2000 Kč za MWh
2005 - 1800 Kč za MWh
Ceny za rok 2005 jsou pouze předpokládané, neboť cenový výměr ještě Energetický regulační úřad nevydal.
Návrh zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů předpokládá cenovou diferenciaci pro čisté a směsné spalování i rozdělení cen podle velikosti instalovaného výkonu a druhu použité biomasy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí