Kraj bohatý na lesy

27. května 2006
Kraj bohatý na lesy

ŠUMPERSKO

Představuje se vám kraj krásný, bohatý na lesy, hory i údolí, na vodu v horských bystřinách i v lázeňských pramenech. Tato malá pozvánka Vám chce připomenout okres, který možná neznáte, nebo jeho části, kde jste ještě nebyli a na co se tedy můžete při své případné návštěvě těšit.  Okresní město Šumperk s více jak 30 000 obyvateli je známé nejen svým textilním průmyslem,  společenským a kulturním životem, ale zejména je to město nazvané „brána k Jeseníkům“. Je vzdálené jen 15 km od hlavního hřbetu Hrubého Jeseníku. Po krátké zastávce v okresním městě, vás zveme k návštěvě lázní Bludov a Velké Losiny, které jsou založeny na přírodních sirných pramenech. Pro ty, kteří mají rádi historii a překrásnou přírodu, jsou Velké Losiny s renesančním zámkem proslulým čarodějnickými procesy a ruční výrobou papíru tím pravým místem. Od jara až do podzimu lze se koupat v termálním koupališti.  V blízkém okolí v Maršíkově a Žárové můžete navštívit roubené dřevěné kostelíky za 17. století. Na své si přijdou i milovníci zimních sportů. V údolí řeky Desné a Merty, v obcích Vernířovice a Kouty nad Desnou je velké množství rekreačních zařízení. Jen pár kilometrů od Koutů se nachází nejznámější rekreační středisko Červenohorské sedlo. Velké množství lyžařských vleků uspokojí i ty nejnáročnější.

ZÁBŘEŽSKO

Nad malebným údolím Moravské Sázavy, které spojuje Moravu s Čechami, leží druhé největší město okresu Šumperk, založené v pol. 13. století Zábřeh. Má řadu pozoruhodných kulturních i uměleckých památek. Pozornost si zaslouží zábřežské kostely - farní kostel sv. Bartoloměje a filiální kostel sv. Barbory.  Rozhodně ale nepřehlédněte  mariánský morový sloup z roku 1713 a empírovou kašnu na náměstí z roku 1829. Příjemnou rekreační oblastí je nepříliš vzdálená osada Dolní Bušinov s vodní plochou. Je ideálním místem pro klidnou odpočinkovou rekreaci. Areál v Dolním Bušinově může být i výchozím místem pro cyklistické výlety do okolí.V kopcovitém terénu Úsovské vrchoviny, na východ od Zábřeha, hned nad středem stejnojmenné obce se tyčí zříceniny hradu Brnička ze 14. století.

MOHELNICKO

V jižní části šumperského okresu leží staré moravské město Mohelnice, jehož historie sahá až do pravěku a středověku. Naleznete zde mnoho pamětihodností. Za zmínku stojí rozsáhlé vodní plochy vytěžených štěrkopískem, kde si v letních měsících můžete zaplavat a zasurfovat. Směrem k západu se zvedají první svahy Mírovské vrchoviny. Uprostřed kopců a lesů, z dálky dovře viditelný, stojí neslavně proslulý hrad Mírov. Navštívit můžete i městečko Úsov, známé díky stejnojmennému hradu a zámku s lovecko-lesnickým muzeem a židovský hřbitov.Vaše další cesta by měla rozhodně vést do hanáckého městečka Loštic, proslulého tvarůžky. V rodinné firmě Aloise Veselse objevíte tvarůžkářské muzeum, jediné svého druhu na světě. Unikátní expozici starých loštických hrnčířů najdete v památníku slavného ilustrátora Adolfa Kašpara.

HANUŠOVICKO

Město Hanušovice je proslulé především svým pivovarem  HOLBA, a.s., kde se vaří pivo vynikající kvality. Stojí uprostřed hlubokých, civilizací nedotčených lesů, které jsou ideálním místem pro pěší turistiku a houbaření.Při toulkách překrásnou lesnatou krajinou máte možnost navštívit Staré město ležící na rozhraní horských masívů Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku, ze kterého můžete podniknout horskou túru po hřebenech až na Králický Sněžník (1424 m) s pramenem řeky Moravy.Návštěvníky tohoto kraje jistě potěší i množství rekreačních zařízení s velkým počtem lyžařských vleků. Terén je vhodný i pro běžecké trasy směrem na Paprsek, Brannou, Návrší a Malou Moravu.Jaroslav Vorlíček

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů