Neděle, 27. listopadu 2022

Krátce - různé

20. března 2009
Krátce - různé

Topolánkův všudybyl Dalík zase jednou zasáhl. Jeho intriky kolem televizní reportáže o poslanci Wolfovi jsou však jen poslední z řady znepokojivých jevů a poruch, rojících se při vyšetřování údajného zneužívání státních dotací někdejším poslancem ČSSD.
Především fakt, že zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu o dotačních machinacích Wolfovy firmy měla Paroubkova vláda k dispozici od června 2005, vzbuzuje otázku: Proč ministerstvo životního prostředí, vedené lidovcem Ambrozkem, nepodalo na základě závěru NKÚ trestní oznámení na tehdejšího člena ČSSD, že zpronevěřil jejich peníze? Ministr musel vědět, že když nepodnikne kroky k vyšetření tohoto podezření, sám porušuje zákon.

Společnost .A.S.A. ČR, která podniká v odpadovém hospodářství, loni navýšila obrat téměř o 11 procent na 3,4 miliardy. O zpracování odpadu se stará pro více než 1,1 milionu obyvatel Česka. Údaje o zisku firma nezveřejňuje. Podniku se dařilo hlavně díky zvýšení počtu zákazníků. "Naopak negativní dopady měla na společnost světová finanční krize, která způsobila citelné snížení výkupních cen druhotných surovin," řekla mluvčí firmy Alexandra Kostřicová.

Český ministr životního prostředí jednal ve Spojených státech za EU o ochraně Země před globálním oteplováním a vrátil se jako vítěz: český prezident nemá v USA žádný vliv! Důkaz? "Za celou dobu jednání vůbec nikdo nezmínil jméno Václava Klause," cituje rozradostněného Bursíka Aktuálně.cz. Ano, metodologie ministrova průzkumu cosi připomíná. Třeba Klausovu větu: Žádné ničení planety jsem nikdy neviděl. Inspirace sokem je hezká věc, jen těžko hledat motiv. Držíme si ministry na monitoring vlivu prezidenta? Pokud ano, takovou zbytečnost jsem na české scéně ještě nezaznamenal... Michal Růžička

Italský Fiat zveřejnil první informace o motorech MultiAir, na jejichž vývoji pracuje již dvě desetiletí. Díky odstranění přímé mechanické vazby mezi vačkovou hřídelí a sacími ventily by tyto agregáty měly být tiší, lehčí, hospodárnější, a dokonce i výrobně levnější než dnešní motory. Firma také slibuje redukci nespálených uhlovodíků ve výfukových plynech v řádu desítek procent.

Digitální geologická map Norska je k dispozici na webové adrese: http://www.ngu.no/kart/bg250/

Geologické mapy několika států světa (mj. ČR. Argentina, Surinam, Guyana,Austrálie, Bolívie, Indie najdete na:http://geology.about.com/od/othernationgeomaps/Geologic_Maps_of_Other_Countries.htmZDROJ:www.geology.about.com

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů