Sobota, 26. listopadu 2022

Na Zelený čtvrtek si Češi připomenou Den proti hluku

9. dubna 2009
Na Zelený čtvrtek si Češi připomenou Den proti hluku
Na Zelený čtvrtek, kdy podle katolické lidové zbožnosti odlétají zvony do Říma, se Češi připojí k Mezinárodnímu dni proti hluku. Den uvědomění si hluku má apelovat na veřejnost, aby si uvědomila rušné prostředí, v němž žije. ČTK to dnes řekl Jan Stěnička z Hudebně ekologického sdružení Hudekos při České hudební společnosti, která akci každoročně vyhlašuje.

"Je jeden druh hluku, který se dá vypnout, ale je často komerčně zneužívaný. Je jím hlasitá hudba. Doma, v autě a hlavně tam, kde jsme na veřejnosti, bychom měli protlačit, aby se tento den říkalo: 'Máme nárok na ticho'," upozornil Stěnička. Teprve tehdy, když se hluk omezí, uvědomí si, co znamená, a začnou si hudby a ticha vážit, dodal.

Členy sdružení jsou hudebníci, akustici, lékaři, učitelé a psychologové. Píšou články, přednášejí, zúčastňují se besed o hluku, pomáhají pedagogům a dávají podněty k přemyšlení o tom, že "ticho léčí". Snaží se také upozorňovat na působení hluku na populaci a nebezpečí neustálého zvyšování takzvaného akustického smogu.

Podle Světové zdravotnické organizace i tuzemských hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. Hluk o intenzitě kolem 70 decibelů omezuje pochopení řeči a hluk ještě vyšší intenzity může způsobit přechodné nebo i trvalé poškození sluchu.

Jedním z největších tvůrců hluku je doprava. Loni v srpnu přišla kupříkladu Evropská komise s návrhem zpoplatnit automobily za hluk a zácpy, legislativa se přitom týká jen vozů nad 3,5 tuny. Členské státy se ale nebyly schopny dohodnout na směrnici nazývané euroviněta, která se zpoplatněním dopadů na životní prostředí počítá.

V České republice je podle odhadů vysoké úrovni hluku vystaveno až 100 000 lidí, nejhorší situace je v hlavním městě. Nadměrným hlukem je v tuzemsku postiženo zhruba půl milionu obyvatel. A podle oficiálních studií hlukových map je téměř 300 000 lidí rušeno ze spánku hlukem vyšším než 60 decibelů. V Praze byla například kvůli snížení hluku a škodlivin zúžena magistrála v Legerově ulici v Praze. Výstavba opatření ke zklidnění magistrály v ulici 5. května se však na nějaký čas kvůli soudním průtahům musela odložit.

Nadměrný hluk mohou vydávat i přenosné hudební přehrávače. Podle odhadů z nich v Evropské unii poslouchá hudbu denně 50 milionů až 100 milionů lidí. Vědecký výbor pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika (SCENIHR) na podzim upozornil, že trvalou ztrátou sluchu je tak ohroženo mezi 2,5 milionu až deseti miliony osob.

V současnosti evropské standardy omezují hladinu hluku z přehrávačů hudby na 100 decibelů. Ztráta sluchu přitom hrozí už tehdy, poslouchá-li člověk pravidelně více než hodinu denně hudbu hlasitější než 89 decibelů. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) na světě žije téměř 280 milionů lidí se středně až těžce poškozeným sluchem a tento počet stále vzrůstá.


Šárka Mrázová

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů