Pátek, 9. prosince 2022

Vodu načerno si brala také Telefónica O2

21. dubna 2009
Vodu načerno si brala také Telefónica O2
Množství vody, která se v Česku odebírá "načerno", loni dosáhlo 116 tisíc kubíků, což odpovídá roční spotřebě regionálního města. Mezi největší nelegální odběratele se zařadila i společnost Telefónica O2.

Telekomunikační operátor v roce 2007 odebral o třetinu více podzemní vody, než měl povoleno. Za to mu byla udělena pokuta ve výši 1,6 milionu korun. Mezi dalšími pokutovanými hříšníky byly obce, zemědělská družstva, mlýn či pivovar.

Podle údajů České inspekce životního prostředí (ČIŽP) celková výše pokut za delikty prokázané při odběrech podzemních vod dosáhla přibližně deseti milionů korun. To je zhruba o čtyři miliony více než v roce 2007.

Z více než 436 kontrol, které loni provedli pracovníci ČIŽP a Státního fondu životního prostředí, přes 40 procent ukázalo různá porušení vodního zákona. Někteří podnikatelé neměli povolení k čerpání vody, někteří překračovali povolený limit a jiní například nedodali státu potřebná hlášení o aktuálním stavu.

Podle údajů ČIŽP si Telefónica pokutu vysloužila tím, že poskytla podzemní vodu pro zásobování města Český Brod, které nemělo dostatek vody z vlastních zdrojů. Nepožádala však o navýšení povoleného limitu odběru, přestože již v průběhu roku bylo jasné, že dojde k jeho překročení. "Každý, kdo odebírá podzemní vodu, musí mít povolení," uvedl ředitel odboru ochrany vod ČIŽP Ladislav Bíža.

Za každý neoprávněně odebraný kubický metr vody zaplatí odběratel pokutu 50 korun, v případě, že dotyčný neuskuteční povinné měření podzemních vod, s nimiž nakládá, může mu být uložena pokuta deset až padesát tisíc korun.

Podle údajů ministerstva zemědělství bylo v roce 2007 vodou z veřejných vodovodů zásobováno více než 92 procent obyvatel.
Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů