Neděle, 27. listopadu 2022

Krátce - různé

21. dubna 2009
Krátce - různé

V současnosti probíhá na dětském oddělení Krajské knihovny Vysočiny v Brodě výtvarná soutěž nazvaná Kouzelná příroda v barvách, je určená dětem do patnácti let.
Během měsíce dubna a května se mohou děti nechat inspirovat všemi barvami přírody a za pomoci jakéhokoliv materiálu a jakoukoliv technikou vytvořit cokoliv je napadne. Všechna dílka, která do konce května děti vytvoří, budou vystavena v prostorách dětského oddělení.

Čáslav - Muzeum v Čáslavi na Kutnohorsku začalo novou turistickou sezonu v dubnu. Návštěvníci si mohou prohlédnout stálé expozice, které jsou rozdělené do několika oblastí. Přírodovědná expozice je v muzeu už od jeho otevření v roce 1884. Jsou tady například vyobrazeny lidské rasy (na snímku). Základem expozice je dar Josefa Kaunického - asi 1 000 exponátů, které zakoupil od předních cestovatelů a později daroval městu.

Tento týden začala sezona na pstruhových vodách. Na mnoha místech na Blanensku se rybáři vrhli na lov pstruhů a dalších dravců. Největší nápor zaznamenaly splavy na řece Svitavě ve čtvrtek. Dešťové přeháňky však v pátek většinu lovců zahnaly zase zpátky.

Ruská vědkyně, která chce bývalé státy Sovětského svazu očistit od jedovatých chemikálií, vyhrála spolu s dalšími pěti aktivisty prestižní Goldmanovu cenu za ochranu životního prostředí. Toto ocenění bývá také nazýváno ekologická Nobelova cena a dostávají ho lidé, kteří se v zájmu ochrany životního prostředí dokázali postavit úředníkům i firmám.

Nemocnice v Jičíně a její pobočka v Novém Bydžově budou mít do tří let nové vytápění. Rekonstrukcí centrálních kotelen se sníží emise a v ovzduší ubude i prachových částic. Vybudování ekologického vytápění bude stát zhruba 55 milionů korun.  Většinu financí na projekt, který včera schválili zastupitelé, chce kraj získat z fondů Evropské unie. „V současné době je provoz kotelen v obou nemocnicích neefektivní a náklady na vytápění se kvůli tomu zvyšují. Potvrdil to i nedávno provedený finanční audit. Po rekonstrukci bude vytápění nemocnic šetrnější k životnímu prostředí a bude znamenat i větší komfort pro pacienty,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů