Pátek, 9. prosince 2022

Slavnostní otevření Zelené oázy ve Starých Ždánicích

25. dubna 2009
Slavnostní otevření Zelené oázy ve Starých Ždánicích

Waldorfská mateřská škola ve Starých Ždánicích (Pardubický kraj) uspořádala 8. dubna slavnostních otevření projektu „Zelená oáza“ v programu Škola pro udržitelný život. Odpolední akce se zúčastnilo zhruba 20 dětí ze školky a 50 příznivců z řad rodičů a místních obyvatel. Je to první slavnostní otevření v programu v roce 2009.

„Nejvíc si vážím toho, že jsme se dokázali stmelit a že jsme začali něco dělat. Tady ve vesnici si každý něco buduje, ale lidi se neradi družej. Možná na to nejsou zvyklí. Je fajn, že sem lidi přišli. Vznikla tady o sobotách hezká  odpoledne. Sázeli jsme stromky a mamky přiběhly s buchtama:“Heleďte napekly jsme“. Byl tam lidský rozměr. Tohle mi přišlo hezčí, důležitější, než to co se fyzicky zbudovalo.“ říká paní učitelka Běla Zetková.

 

Slavnostní otevření projektu zahájily děti vystoupením o zahradě, o zajíci, ježkovi, o tom kterak se probouzí květiny. Paní učitelka přiblížila projekt a jmenovitě poděkovala všem co pomohli nebo podpořili realizaci. Pan starosta Jan Zetek poděkoval přítomným rodičům i škole. Krajský koordinátor programu v Pardubickém kraji Jiří Bureš poděkoval škole a představil vyhlašovatele programu Nadaci Partnerství a Středisko ekologické výchovy SEVER.

„Nechali jsme se inspirovat“ říká paní učitelka. „Dozvěděli jsme se, že vedle ob dvě vesnice je jedna velice aktivní paní ředitelka a tak jsme se informovali co zbudovali. Byla jsem se na škole v Čeperce podívat. Viděla jsem dřevěnou lávku, kterou zbudovali přes Opatovický kanál. Pak jsem hledala na internetu, kde by se dal sehnat nějaký grant a tam jsem zjistila, že to co dělala škola v Čeperce bylo v programu Škola pro udržitelný život.“

Na počátku nebyl cíl moc jasný. Nejdůležitější je si sednou a říct si – ano, tahle jedna věc je důležitá. Já to třeba dnes vidím, že jsme se měli pustit třeba jen do té terasy a ostatní si nechat rozfázovat na další etapy, tyhle nové herní kopce atd.. Je to veliká zahrada a nerozmysleli jsme si to nejlíp. Když sem přišel pan Bureš (krajský koordinátor) povídal, že by projekt směřovat buď jen do budování terasy, nebo jen do výsadby sadu. Je potřeba dávat pozor na začátek projektu.“

Škola získala příspěvek 70.000 Kč z programu jehož generálním partnerem je společnost Toyota a realizovala projekt od roku 2008. Co se v projektu podařilo: zrekonstruovat; stávající terasu a zbudovat nad ní zastřešenou pergolu; zřídit osvětlení na zahradě; zrekonstruovat lavičky a pískoviště; vybudovat ohniště a štěrkoviště; připravit přívod pitné vody pro pítko a sprchoviště; vytvořit větší herní plochu; instalovat kompostéry; vybudovat herní kopce a vysázet okrasné a ovocné dřeviny. Škola může prezentovat realizaci projektu na www.skolaprozivot.cz a jiné školy se mohou inspirovat při přípravě obdobných projektů.

Odkaz na další informace a fotodokumentaci projektu na webové stránce obce:

http://www.starezdanice.cz/index.php?nid=3690&lid=CZ&oid=969752

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů