Pátek, 2. prosince 2022

Poplatky na míru

26. dubna 2009
Poplatky na míru
Evropští zákonodárci dali 11. března zelenou návrhu směrnice, podle které by bylo v EU možné zpoplatnit majitele nákladních vozů na základě míry znečištění vzduchu a kvůli hluku a přetížení komunikací. Evropský parlament chce, aby členské státy výtěžek z poplatků investovaly na posílení šetrnosti automobilů vůči životnímu prostředí a do dopravní infrastruktury. Návrh vyžaduje shodu členských států v Radě EU. Podle zdroje z českého předsednictví není jisté, zdali se podaří dosáhnout shody do konce června, kdy české předsednictví končí.

S návrhem směrnice nesouhlasí tuzemští autodopravci. Podle mluvčího sdružení Česmad Bohemia Martina Felixe je pro silniční dopravce nepřijatelné další zpoplatnění, které není uplatňované v žádném jiném druhu dopravy a které neponesou bez výjimky všichni uživatelé. Za nepřijatelné dopravci také považují to, že vybrané peníze nemusí být vrácené do výstavby a údržby silnic. "Pokud budou návrhy přijaty, náklady ponesou dopravci a jejich zákazníci, zbytečně se sníží konkurenceschopnost evropské ekonomiky, ale situace na silnicích se nezlepší," dodal Felix.

Směrnice o poplatcích by se podle poslanců měla týkat všech mezinárodních silnic a dálnic a dalších komunikací, které se využívají v rámci mezinárodní přepravy zboží. Zpoplatněna by měla být vozidla s hmotností nad 12 t, od roku 2012 také nad 3,5 t.
Zdroj:Logistika
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů