Sobota, 26. listopadu 2022

V Balinách vznikne pobytové středisko pro ekologickou východu dětí i dospělých

16. května 2009
V Balinách vznikne pobytové středisko pro ekologickou východu dětí i dospělých

Nové pobytové středisko zaměřené na vzdělávání a ochranu přírody a životního prostředí vybuduje v Balinách u Velkého Meziříčí obecně prospěšná činnost Chaloupky. Organisace již zakoupila starou zemědělskou usedlost Baliny č.p. 1. zvětšit fotografii...

"Nyní necháme vypracovat stavební projektna rekonstrukci zchátralého areálu a požádáme o dotaci z evropských fondů. Nové pobytové středisko by mohlo být uvedeno do provozu asi v roce 2012", informoval ředitel střediska Chaloupky Josef Zetěk.
Nestátní školské zařízení Chaloupky o.p.s. působí ve Velkém Meziříčí od konce roku 2002, kdy svou činnost zahájilo odloučené pracoviště Středisko ekologické výchovy Ostrůvek. Ostrůvek nabízí jednodenní ekologické výukové programy pro školy v okruhu Žďáru nad Sázavou, Jihlavy, Třebíče a Velké Bíteše. Ročně středisko navštíví na šest tisíc dětí a žáků z mateřských, základních i středních škol. Prostory bývalé mateřské školy tak začínají být pro činnost Ostrůvku malé.
"Proto jsme hledali vhodnou nemovitost, kde bychom mohli rozšířit svou činnost a vybudovat pobytové vzdělávací středisko, které bude nabízet školám týdenní ekologické výukové programy. Nakonec padla volba na Baliny z důvodu krásné polohy v přírodním parku Balinské údolí", doplnil J. Zetěk.
Obdobné zařízení provozují Chaloupky o.p.s. již osmnáct let u Kněžic na pomezí Třebíčska a Jihlavska. "Výukové programy pro školy jsou naší hlavní náplní. Děti však nejsou naší jedinou cílovou skupinou, další programy připravujeme i pro pedagogy a širokou veřejnost. V Balinách by tak mohlo vzniknout návštěvnické centrum přírodních parků Balinské údolí a Třebíčsko, neboť tyto parky se nachází v bezprostředním okolí budoucího střediska. Rekonstrukce bývalého statku bude náročná, proto jsme dlouho tento krok zvažovali. Díky našim zkušenostem s realisací projektů a díky dlouhodobé vzdělávací činnosti jsem nyní přesvědčen, že jsme schopni nové pracoviště v Balinách připravit a pak úspěšně provozovat", vysvětlil J. Zetěk.

Eva ŠINKOVSKÁ
http://www.regionalist.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů