Pondělí, 5. prosince 2022

Dopravní federace vyhlašuje soutěž: „To je on – kamion!“

28. května 2009
Dopravní federace vyhlašuje soutěž: „To je on – kamion!“

Dopravní federace [1] dnes zahajuje soutěž s názvem „To je on – kamion!“ o nejlepší fotografii či videospot zachycující, jak silniční nákladní doprava může znepříjemnit život. Vítěz soutěže může zdarma procestovat 4000 kilometrů po celé republice.

Cílem soutěže je zviditelnit problém přebujelé kamionové dopravy na českých silnicích, obzvláště v obcích, které leží na objízdných trasách zpoplatněných úseků [2].

Kdokoli má zájem, může se od 27.5. do 31.10.2009 jednoduše přihlásit na webu soutěže www.tojeonkamion.cz, kam nahraje své fotografie či videa dokumentující problém v konkrétních lokalitách. Obyvatelé zatížených obcí, jimž se valí kamiony pod okny a zatěžují je hlukem a exhalacemi, či řidiči osobních automobilů, které kamiony ohrožují na bezpečnosti a blokují plynulost provozu, dostávají možnost zobrazit problémy působené nákladní silniční dopravou.

Příspěvky budou umístěny do webové mapy, která přehledně zobrazí plošný rozsah problému. Ze stránek soutěže bude také možné odeslat politickým lídrům dopisy s požadavkem, aby se bez zbytečných průtahů zasadili o vylepšení mýtného systému vedoucího k výrazně vyšší bezpečnosti a kvalitě života v obcích.

Dominika Švárová z Dopravní federace říká: „Soutěž << To je on – kamion! >> chce přispět ke zviditelnění problému, který u nás trápí obyvatele mnoha obcí i řidiče na menších silnicích. Snížená bezpečnost, hluk, exhalace, negativní dopady na kvalitu života. Je nezbytné, aby se stát k problému postavil čelem a bez zbytečného otálení zavedl takovou formu mýtného pro kamiony, aby se uvedené problémy odstranily.

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA, členské organizace Dopravní federace, řekl: „Zatím hlavním účelem mýtného se zdá být zisk pro firmu Kapsch a téměř mizivý příspěvek do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Jeho motivační funkce k přesunu nákladů na železnici je malá. Výsledným efektem nedokonalého mýtného systému je objíždění přes obce a po nevyhovujících silnicích. To je nutné změnit. Vláda také musí přijmout opatření, která budou motivovat firmy, aby své zboží vozily raději vlakem a kde to je možné, využívaly místních dodavatelů.“

Kontakty:

Dominika Švárová, Dopravní federace, 775 905 638, dominika.svarova@dopravnifederace.cz

Pavel Doucha, Dopravní federace, 608 873 437, pavel.doucha@dopravnifederace.cz

Pavel Přibyl, Hnutí DUHA, 603 207 249, pavel.pribyl@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Dopravní federace je sdružením ekologických organizací. Jejím cílem je dosáhnout snížení negativního vlivu dopravy na kvalitu života. Více na www.dopravnifederace.cz

[2] Leták se základními informacemi o soutěži je ke stažení na www.tojeonkamion.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů