Pátek, 9. prosince 2022

Nautica

30. května 2009
Nautica
Společnost Coty, které patří licence na vůně Nautica, prezentuje nový pánský parfém Oceans jako převratnou ekologickou událost. Jak bývá obvyklé, tisková zpráva je plná upovídaných prohlášení typu "oslava spojení muže a vody". I na krabičce stojí: "Obal byl vyroben pomocí větrné elektřiny a v CO2 neutrálním zařízení."

Částečně je tahle snaha autentická. Nautica Oceans představuje zajímavý posun směrem k parfému šetrnému k životnímu prostředí. Téměř všechny vůně 20. století jsou rozpustné v alkoholu (dříve se používal ocet), jehož výroba je však náročná na materiál a energii. Zhruba před třemi lety parfémářská společnost Mane přinesla šéfovi výzkumu a vývoje v Coty Lesliemu Smithovi patentovanou technologii na rozpouštění parfémů ve vodě. Smithe ten ekologický aspekt zaujal, ale chtěl důkaz. A tak pafémáři Karine Dubreuilová a Bertrand Dor z Mane vytvořili novou vůni a rozpustili ji ve vodě. Smith ji pak poslal do nezávislé laboratoře, kde zjistili, že Nautica

Oceans je stoprocentně biologicky rozložitelná a nezanechává žádné CO2.

Přitom se aplikuje a vydrží stejně jako parfémy rozpustitelné v alkoholu. Na rozdíl od nich však pokožku nevysušuje, nýbrž naopak zvlhčuje. A dokonce voní. Nautica Oceans je dvojčetem typických pánských parfémů 90. let - "čistých" vůní, "svěžích" jako "mořský vánek". Je však o trošku lepší. Je to celkem příjemná verze l'Eau d'Issey s nevtíravou horní citrusovou notou, připomínající spíš sladkou polevu než prášek na praní. Je to milý, skrz naskrz komerční parfém v tom nejlepší slova smyslu. Je tu však jedna technická potíž - tahle vůně neodeznívá. Od začátku až do konce voní stále stejně: buď se zuby nehty drží na kůži, nebo v Mane musí ještě zapracovat na postupném uvolňování parfémů rozpustných ve vodě. A navíc tenhle letní citrusový oceán cítíte ze vzdálenosti nejvýše pěti centimetrů. Autoři zřejmě předpokládali, že muži přijdou do tak těsného kontaktu jen s minimem žen. Na druhou stranu má možná Oceans zaujmout jen jednu z nich.

www.nauticafragrance.com
Zdroj:IN magazín
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů