Pátek, 9. prosince 2022

"Dům snů" - v hlavní roli energeticky úsporný rodinný dům ze dřeva

4. června 2009
"Dům snů" - v hlavní roli energeticky úsporný rodinný dům ze dřeva

Tým odborníků a filmařů připravuje projekt, který nemá na televizních obrazovkách v České republice obdoby. A to jak zaměřením, tak i rozsahem. Aktuálně je dokončena hrubá stavba dřevěného domu, která byla završena vztyčením tradiční "glajchy".

"Dům snů" je nový televizní pořad, jehož hlavním hrdinou je energeticky úsporný rodinný dům ze dřeva

V pondělí 18. května 2009 začala medializace celého záměru symbolicky vysazením stromu na soutěžním pozemku, který se nachází na jihovýchodním okraji Prahy nedaleko Velkých Popovic.  Strom, který má přinést budoucím majitelům domu a pozemku v celkové hodnotě 13 miliónů korun štěstí, zasadil ředitel TV Nova Petr Dvořák spolu s výkonnou producentkou Janou Rezkovou. Pořad, kterým provází populární moderátor Jan Musil, bude součástí podzimního vysílacího schématu televizní stanice.

V nové reality show Dům snů bude ve hře rodinný dům v hodnotě 10 miliónů korun a lukrativní pozemek za zhruba 3 milióny korun, navíc v lokalitě, která patří v okolí Prahy k nejžádanějším.

Návrh domu, který je dílem architekta Josefa Smoly, je mimořádnou stavbou, která dosud u nás nebyla realizována. Úkol to byl nelehký. Požadavkem produkce bylo, aby se dům líbil většině lidí a zároveň ukázal trendy v technologiích.

Jedná se o moderní plně ekologickou stavbu s nosnou konstrukcí ze dřeva s měrnou potřebou tepla na vytápění na pomezí nízkoenergetického a pasivního domu. Použity budou výhradně certifikované materiály a skladby konstrukcí, které mají minimální vliv na životní prostředí v celém životním cyklu od těžby surovin, jejich dopravu, zpracování, zabudování do stavby a případnou recyklaci. Na dodávkách jednotlivých komponentů se podílejí i další členové Centra pasivního domu.

Natáčení začalo počátkem května. Na stavbě domu se budou soutěžní páry významnou měrou podílet, spolurozhodovat budou i o jeho konečné podobě. Na stavbě tak prožijí téměř čtyři měsíce života. Důležitou roli sehraje nejen pracovitost a zručnost, ale zejména schopnost dohodnout se s ostatními, tedy s lidmi, které vůbec neznají a s nimiž by se za jiných okolností pravděpodobně ani nepoznali.

Formát pořadu přichází ze zahraničí, zaznamenal divácký úspěch již v jedenácti zemích světa. Šanci získat moderní nadstandardní bydlení nabízí všem bez rozdílu pohlaví, věku, stavu, vzdělání, náboženství, etnické příslušnosti, ...

Již pouhé oznámení o pořadu bylo tak úspěšné, že se během čtyř dnů zaregistrovalo přes 7100 uchazečů, kteří se zúčastnili koncem roku 2008 prvního výběrového kola. Z castingového maratonu nakonec vzešlo deset párů, které společně dům postaví. Bydlet v něm však nakonec bude pouze jedna dvojice.

Je to poprvé, co bude stavba moderního domu "v přímém přenosu" jako hlavní téma televizního pořadu, navíc v zemi, která vyniká nad jiné v Evropě rozsahem svépomocné výstavby s nízkou kvalitou. Stavbu řídí profesionální stavbyvedoucí, který je na staveništi prakticky non stop. Spolupracuje tým dalších odborníků a poradců.

Na obrazovce zazáří zábavnou formou podané technologické postupy, které vedou ke vzniku moderní energeticky úsporné dřevostavby s minimální ekologickou stopou.

S vysíláním bude rovněž spojena celá řada dalších mediálních akcí.  ("Kouzlem nechtěného" je, že se vysílání pořadu prolíná s programem Zelená úsporám). Můžeme očekávat, že pořad oživí vlnu zájmu o problematiku stavění v Čechách, zejména v segmentu energeticky úsporných staveb a vyvolá jistě četné diskuze na toto téma.

Vždyť komerční televize má bezkonkurenční sledovanost a tím i účinnost těchto informací vůči divákům, zejména pokud by byl pořad zařazen v hlavním vysílacím čase.

Obrazně řečeno je pořad oslavou staveb ze dřeva, jediného široce použitelného obnovitelného stavebního materiálu v Česku a vyzdvižením jeho předností oproti tradičním zděným domům.
Zveme vás ke sledování!

Pro Centrum pasivního domu Josef Smola

Zdroj: Centrum pasivního domu - http://www.pasivnidomy.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů