Pátek, 2. prosince 2022

Živá voda pro sídliště? Až 4,11 miliardy z unie

Živá voda pro sídliště? Až 4,11 miliardy z unie

Vybraná tuzemská města se můžou ucházet o 4,11 miliardy korun, které bude z evropských fondů rozdělovat ministerstvo pro místní rozvoj. Dotace z Integrovaného operačního programu jsou určené na oživení takzvaných problémových sídlišť. Regenerovat se za ně můžou veřejná prostranství i bytové domy.

Vyhlášená částka představuje 80 procent z celkové sumy, kterou můžou města na oživení problémových sídlišť v letech 2007-2013 z evropských fondů získat. O dotaci můžou žádat ale jen sídla, která mají od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) schválený Integrovaný plán rozvoje města. Z těchto měst se můžou o dotace ucházet i vlastníci bytových domů, mezi nimi například také bytová družstva. Integrované plány 41 měst v Česku stačil ještě v březnu schválit bývalý ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda (KDU-ČSL).  

Šest měst (Brno, Kladno, Most, Orlová, Ostrava, Přerov) se bude moci navíc ucházet také o peníze pro pilotní projekty zaměřené na řešení romských komunit ohrožených sociálním vyloučením

Za evropské dotace budou moci města zaplatit například obnovu zeleně, parkové úpravy, výstavbu a opravy dopravní infrastruktury nebo dětská hřiště. Vlastníci bytových domů můžou dotace použít například na zateplení obvodového pláště, k sanaci základů, rekonstrukci technického vybavení domů, výměny či modernizace lodžií a balkonů nebo pro zajištění moderního sociálního bydlení při renovacích stávajících budov.   

Žádost o schválení Integrovaného plánu rozvoje měst na obnovu méně rozvinutých lokalit si mohlo podat každé město nad 20 000 obyvatel s výjimkou Prahy. Prostředky pro tyto projekty jsou součástí Integrovaného operačního programu, ze kterého může v rozpočtovém období 2007 až 2013 Česko získat přibližně 1,6 miliardy eur.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů