Úterý, 29. listopadu 2022

Kam v létě? Do kyperských hor.

Máte hrůzu z rodinné dovolené na Kypru? Nesnášíte opekát se celý den na slunci mezi špekáčky z celé Evropy? Nezoufejte. Na tomto ostrově najdete i hory, soutěsky, cedrové lesy a kouzelné romantické kláštery.
14. června 2009
Kam v létě? Do kyperských hor.

Většina turistů na ostrov jezdí za slunečným počasím, písečnými plážemi a kosmopolitními hotelovými komplexy, táhnoucími se podél jižního pobřeží zdánlivě nezajímavého ostrova. Přesto pro ty, pro které je pobyt na jednom místě spíše odstrašující představou trávení volného času může být Kypr příjemným překvapením.

Nejvyšším pohořím ostrova je pohoří Troodos, jehož nejvyšší vrchol Olympos (Chionistra - Sněžka) dosahuje 1952 m a je z něj vidět na severní i jižní pobřeží ostrova. Není bez zajímavosti, že právě na svazích této nejvyšší hory v zimním období funguje lyžařský areál a tak při troše štěstí na příznivé počasí můžete v únoru dopoledne lyžovat a odpoledne svlažit své tělo ve vlnách Středozemního moře. V letním období je pohoří jediným místem vyprahlého ostrova, kde najdete potoky plné vody, vodopády a svěže zelené stromy.

Co tedy toto pohoří na jehož území se nachází stejnojmenný národní park nabízí? Na celém ostrově fungují pouze čtyři kempy. Jeden z nich je v bezprostřední blízkosti nejvyššího vrcholu Kypru v nadmořské výšce kolem 1900m n.m. v malém horském středisku Troodos. Většina cestovatelů-batůžkářů proto míří právě do tohoto kempu. Jezdí sem pravidelné autobusové linky z Limmasolu. Cena kempu je příznivá, vybrat si můžete z velkého množství stanových míst v poměrně rozlehlém borovicovém háji. Od kempu pak vede několik dobře značených turistických stezek. Nejvyšší vrchol ostrova je oploceným vojenským prostorem s britským přehledovým radarem, focení je zde přísně zakázané.

Z horského střediska se můžete vydat značenými stezkami i do údolí. Většina z nich vede podél potoků, které i v tak teplých měsících jakými jsou srpen nebo září disponují spoustou vody – dávají tak příležitost svlažit nohy ve vodopádech nebo tůních. Stezky obvykle procházejí malými horskými vesničkami s typickou středomořskou architekturou úzkých uliček a pravoslavnými kostelíky. Okupaci Kypru tureckou armádou od r.1974 Vám připomene spousta pamětních desek se jmény zmizelých Kypřanů. Místem, kde můžete obdivovat pohostinnost místních lidí může být například vesnička Pedoulas v krásném třešňovém údolí Marathasa.

Stezka Atlanti Trail - 9km dlouhá.  Příjemná nenáročná procházka.
Stezka Caledonia Trail - začíná kousek od Presidential Cottage. Dlouhá 2km, končící v místě s názvem Caledonia Falls. Stezka vede podél řeky Kryos Potamo.
Stezka Artemis – vedoucí na vrchol nejvyšší hory. Dlouhá 7km. Kromě příjemné vůně gigantických borovic, naučných popisků stromů a keřů Vás čekají krásné výhledy na celý Kypr.
Stezka z Psilo Dendro do Pouziaris - začíná na křižovatce u silnic do Platres a do lesa Mesa Potamos. Stezky a trasy lze různě kombinovat a zvolit tak délku a náročnost trasy.
Stezka Persephone Trail - nejméně náročná stezka. Poskytuje výhled na vesnici Pano Amiantos a těžební lomy azbestu.

Klášter Kykkos v pohoří Troodos

Další zajímavostí Troodosu jsou pravoslavné kláštery z byzantské doby. Mezi nejznámější patří  Trooditissa, Machairas a Kykkos. Kláštery skrývají neuvěřitelné bohatství pravoslavných fresek a ikon, které jsou návštěvníkům volně přístupné k nahlédnutí. Ani tato oblast ale není uzavřená pěší turistice. Právě z  Kykkosu je možné vyrazit po stezkách do Údolí cedrů, které skrývá na 200 000 těchto stromů. Oblast je domovem i pro vzácné druhy místní fauny. Všechny cesty jsou dobře značené a udržované. Díky vynikající návaznosti jednotlivých stezek na sebe si můžete naplánovat náročnost programu od procházky po okolí až po celodenní dvacetikilometrovou túru. Vždy je potřeba mít u sebe dostatečnou zásobu vody – ne vždy je na stezce možnost nabrání vody. Na spoustě míst jsou vyhlídky upravené pro piknik nebo grilování.

Po 40 kilometrové jízdě serpentinami z Troodosu směrem na západ dojedete do města Polis na severním pobřeží ostrova, které je výchozím místem pro poznávání poloostrova Akamas. Tento nejzápadnější výběžek ostrova je současně i nejméně přístupnou oblastí. Na určitá místa se dostanete pouze pronajatým terénním autem nebo pěšky po značených stezkách, které protínají celý poloostrov. Na poloostrově je zákaz volného stanování, ale na severním pobřeží u Afroditiných lázní u informačního centra je tábořiště Smigieas, kde lze přespat v místě s nádherným výhledem na pobřežní skály a odkud vede většina trailů do okolí.

Pobřeží poloostrova Akamas

Stezka Aphrodite Trail –  dlouhá 7,5 km. Po cestě lze spatřit zbytky byzantského kláštera Rigena. Stezka vede na vrchol Mouti tis Sotiras 370m n.m. Počítejte s úmorným horkem a s tím, že vodu lze dobrat jen v Rigenu a Kefalovrysi.

Stezka Pissouromouttis Trail – 3km dlouhá nebo Smigiaes Trail - 5km dlouhá. Naskytnou se Vám nádherné výhledy na zátoky Hrysohou a Polis.

Stezka Adonis Trail - dlouhá 7,5 km. vede stejně jako Afroditina stezka až k Rigenu, kde se stezky trasy stezek rozdělují.

Stezka Kathikas Trail – dlouhá 2 km.  Začíná nedaleko od osady Kathika.

Soutěska Avgas – procházka dnem řekou rozervané soutěsky trvá přibližně dvě hodiny. Místo je oblíbené horolezci. Výchozím místem je místo Agios Georgios na jižním pobřeží ostrova.

Stejně jako v pohoří Troodos je vše pečlivě udržované, značené a doprovázené naučnými cedulemi.

Měna: Euro

ZDROJ: www.hedvabnastezka.cz, kráceno, upraveno

 

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů