Neděle, 27. listopadu 2022

Nepřítel Bursíka chce do parlamentu. A za zelené

26. června 2009
Nepřítel Bursíka chce do parlamentu. A za zelené

Někdejší sponzor Strany zelených Jaromír Soukup přešel ke konkurenci. Financuje kampaň Demokratické strany zelených, za kterou chce na podzim i kandidovat.

Někdejší neúspěšný úředník ministerstva školství, zato však solventní podnikatel, Jaromír Soukup chce zkusit štěstí v parlamentních volbách. O poslanecký mandát se hodlá ucházet na kandidátce Demokratické strany zelených, které financoval kampaň do evropských voleb.

"Nemám limit. Sto milionů může být," řekl Mladé Frontě. Soukup by tedy kandidoval po boku Olgy Zubové, která si DSZ založila po hádkách se Stranou zelených. Soukup – odpůrce někdejšího vedení Strany zelených – pak Zubové nechal před eurovolbami natisknout tisícovky billboardů.

Podnikatel Soukup má s financováním kampaním letité zkušenosti. Jeho peníze stály za vstupem zelených do parlamentu v roce 2006. Jak se ale postupně názorově rozcházel s expředsedou Martinem Bursíkem, skončil podle zákulisních informací jako vyjednavač, který pomáhal potopit koaliční vládu Mirka Topolánka. Proti kabinetu, ve kterém zasedali zelení, nakonec pod údajným soukovým vlivem hlasovala i Zubová.

V mediální známost ovšem Soukup vešel jako jako náměstek někdejší ministryně Dany Kuchtové (ex -SZ), který údajně ohrozil čerpání evropských miliard pro českou vědu. Kuchtová se později se Stranou zelených rovněž rozešla ve zlém.

Finančník Soukup

Soukup v rozhovoru pro MfD uvedl, že hlasování o vládě s manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem nekonzultoval. Řekl ale, že ho s ním pojí přátelský vztah. Konzultují prý spolu věci, jež se týkají volební kampaně ČSSD a mediálního plánování, které Soukupova agentura pro sociální demokracii zajišťuje. Soukup označil ČSSD za váženého klienta své firmy. Uvedl také, že manželce předsedy ČSSD Petře Paroubkové za "nějakých dvacet tisíc čtvrtletně" radí, jak komunikovat s médii. Platí to přímo Paroubková, nikoli ČSSD, dodal.

Soukup deníku kromě jiného řekl i to, že před podzimními volbami do sněmovny bude platit kampaň DSZ. "Protože ta strana nemá jiné prostředky," prohlásil. Předchozí kampaň před volbami do Evropského parlamentu (EP) stála podle něj "pět milionů korun, do konce června možná šest". Soukup by chtěl, aby kampaň DSZ před říjnovými volbami byla dvouměsíční a její razance byla stejná jako před hlasováním o EP.

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů