Pátek, 2. prosince 2022

Otesánkovo svědomí aneb co je ekologické

5. červenece 2009
Otesánkovo svědomí aneb co je ekologické
V kině MAT uskutečnila premiéra filmu Otesánkovo svědomí. Jeho hlavními tvůrci jsou děti ze základních škol, které za pomoci profesionálů z Vysoké školy umělecko-průmyslové ztvárnily svůj pohled na konzumní životní styl a odpovědnou spotřebu.Cílem projektu Otesánkovo svědomí je rozvíjet u dětí pocit odpovědnosti za svůj způsob života. Úkolem dětí bylo vyjádřit vlastní pohled na konzumní životní styl, zamyslet se nad spotřebou surovin a energie, uvědomit si co znamenají pojmy jako udržitelný rozvoj, ekologická stopa nebo dobrovolná skromnost.

Děti ve věku 8 až 15 let pracovaly po tři víkendy na vlastním příběhu na téma „Otesánek“ a pomocí různých animačních technik jej za asistence profesionálů z Vysoké školy uměleckoprůmyslové ztvárňovaly.

Výsledkem je DVD Otesánkovo svědomí, které představuje nejen
jednotlivé animované filmy dětí, ale také proces jejich tvorby.
Možnost účastnit se filmových workshopů poskytlo dětem ze sídliště Černý Most a okolí občanské sdružení Občanská inspirace, komunitní centrum nejen pro děti. Otesánkovo svědomí není prvním filmovým počinem sdružení, před dvěma lety na sebe již upozornilo pásmem krátkých filmů Inspirace pro rovné šance.

„Snažíme se pro děti připravovat takové projekty, ve kterých zúročí své znalosti z pravidelných kroužků, v tomto případě zaměřených na ekologii, a zároveň se naučí něco nového. Možnost spolupracovat na animovaném filmu jim vytvořila prostor potřebný k seberealizaci. Bylo zajímavé děti sledovat, jak dokáží využít své znalosti při zcela nové činnosti, která vyžaduje zapojení výtvarného cítění, fantazie a kreativity. Vzhledem k tomu, s jakým nadšením a odhodláním se děti do pro ně zcela neznámé činnosti pustily, bychom podobné aktivity rádi  pořádali častěji.“ Říká k projektu Helena Vostradovská, předsedkyně Občanské inspirace.

Film bude k dispozici v Občanské inspiraci na DVD. Zájemci se mohou obrátit přímo na Helenu Vostradovskou.

Občanská inspirace byla založena v roce 1998 s cílem vytvořit malé, aktivní, komunitní centrum pro obyvatele tehdy nového pražského sídliště Černý Most II. Během let se aktivity i působnost sdružení rozrostly, od roku 2002 provozuje sdružení kromě komunitního centra Inspirace na Černém Mostě také pobočku Centrum inspirace a tvořivosti v Praze 6, Bubenči.

Zajímá vás víc? Napište si na info@obcanskainspirace.cz

Zdroj: Občanská inspirace

 

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů