Neděle, 27. listopadu 2022

Úspory mají zelenou i na úřadech městských částí

20. červenece 2009
Úspory mají zelenou i na úřadech městských částí

Z průzkumu Ekocentra Koniklec, který probíhal v dubnu a květnu v rámci projektu „Kam kráčíš odpade“, vyplývá, že až tři čtvrtiny úřadů městských částí nějakým způsobem řeší otázku úsporných opatření ve svých objektech. Komplexní opatření směřující ke snížení spotřeb energií v budovách úřadů proběhly nebo jsou plánovány na MČ Praha 6, 8 a 13.

Na jiných MČ se jedná o dílčí kroky jako např. používání žaluzií (např. MČ Praha 11 a 18), používání úsporné výpočetní techniky (např. MČ Praha 10), zateplování a výměna oken v budovách (např. MČ Praha 5 a 12), používání úsporných zářivek (např. MČ Praha 1 a 21, na ÚMČ Praha 6 probíhá také sběr vysloužilých zářivek) a spotřebičů (např. MČ Praha 14 a 16). Více městských částí zvažuje nebo již realizuje projekty zateplení škol z prostředků OPŽP (např. MČ Praha 13 a Praha – Libuš). Na Praze 6 dokonce probíhá výstavba první nízkoenergetické MŠ.

Úřady také v 60% případů přispívají k ochraně životního prostředí používáním ekologicky šetrných výrobků. V této oblasti převažuje využívání úklidových a hygienických prostředků a také již zmíněných úsporných zářivek. Mezi k přírodě šetrné výrobky patří také barvy ředitelné vodou. Výrazně jdou v této oblasti příkladem MČ 1, 6 a 13.

Na těchto městských částech úředníci používají ekologicky šetrná tekutá mýdla a recyklované ubrousky, k úklidu se používají snadno v přírodě odbouratelné saponáty v recyklovatelných obalech a samozřejmě se zde svítí úspornými zářivkami.

U těchto výrobků je kladen důraz nejen na vliv na životní prostředí, ale též na šetrnost ke zdraví spotřebitele. Seznam těch, které splňují tato kritéria lze najít v Databázi ekologicky šetrných výrobků na webu CENIA.cz.

Průzkumu se zúčastnilo celkem 15 ze 17-ti oslovených městských částí. Lze předpokládat, že tyto městské části mají k otázkám životního prostředí o něco aktivnější přístup, než ostatní. Projekt je financován z prostředků Státního fondu životního prostředí.

Lucie Vančurová, ČSOP Koniklec
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů