Pátek, 2. prosince 2022

Ekologické paneláky v Leedsu nabídnou ubytování liškám, ptákům i hmyzu

8. srpna 2009
Ekologické paneláky v Leedsu nabídnou ubytování liškám, ptákům i hmyzu

„Ve městech přestává být slyšet ptačí zpěv.“ Myšlenka, která inspirovala účastníky soutěže o zachování divočiny v civilizaci. Designéři se pokusili vytvořit přirozené prostředí umožňující zvířatům pobyt mezi lidmi. Vítězný projekt umělých stromů má splňovat všechna kritéria. Chybí už jen, aby to pochopila i ona divá zvěř.

Soutěže o vytvoření umělého prostředí pro zvířata žijící volně ve městě se zúčastnilo 31 světových milovníků ekologie. Zvítězily věže tvořené z recyklovaných materiálů ze zdemolovaných budov, jež mají poskytnout útočiště především ptákům a drobné zvířeně. První  prototyp vznikne v centru města Leeds ve Velké Británii. Návrh pochází z architektonického studia Garnett Netherwood.

Ekologie na druhou

Otec myšlenky Neil Oxlee o projektu říká: „Naším cílem je využít ke stavbě věží materiál ze zbouraných objektů a podpořit vegetaci vhodnou pro volně žijící zvířata. Projekt vznikl opravdu rychle, teď budeme spolupracovat s ekology, abychom se ujistili, že máme pravdu a celý systém je funkční. Na skutečnou rekonstrukci budov má zároveň vliv, jaké materiály poskytnou demolice starých budov. Je to velice vzrušující.“

Designér Neil Oxlee se svým návrhem

Designér Neil Oxlee se svým návrhem

FOTO: Archiv firmy garnettnetherwood.com

Ve „zvířecích panelácích“ se najde místo skutečně pro každého, podzemní patra jsou určena pro hmyz a bezobratlé, stejně jako pro hlodavce a lišky. Nejvyšší patra mohou sloužit jako hnízdiště nesčetných druhů ptáků, ale poskytnou úkryt i veverkám a dalším šplhajícím savcům. Výsledky průzkumu volně žijících zvířat v oblasti Leeds určí, kde vzniknou další ekologické stavby.

Barbora Vaníčková, Novinky

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů