Sobota, 26. listopadu 2022

ČR: Výroba elektřiny klesla. Biomasa a bioplyn jsou na vzestupu

14. srpna 2009
ČR: Výroba elektřiny klesla. Biomasa a bioplyn jsou na vzestupu

Výrobu elektřiny v ČR v prvním pololetí zasáhl pokles o 5,45 procenta, export ale vzrostl. Biomasa a bioplyn zaznamenaly výrazný nárůst, procentuelně dosáhly 1,7, respektive 0,3 procenta celkové produkce.

Čistá výroba elektřiny za první pololetí se v tuzemsku meziročně snížila o 5,45 procenta na 38,5 terawatthodin. Čistý export elektřiny neklesl, když ČR vyvezla 6,9 TWh elektřiny, což odpovídá téměř 18 procentům letošní produkce. Současně jde však o druhý nejvyšší export elektřiny z tuzemska za posledních pět let, když více se z ČR vyvezlo jen v roce 2007, kdy to bylo 19,76 procenta. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Téměř 55 procent elektřiny bylo vyrobeno z uhlí, a to hlavně z hnědého. Podíl hnědého uhlí na celkové produkci elektřiny meziročně klesl o více než jedno procento na téměř 48 procent. Mírně se snížil i objem výroby elektřiny z černého uhlí, a to z 7,6 procent na 6,6 procenta.

Jádro roste

Podíl jaderné elektřiny se naopak meziročně zvýšil o 1,65 procenta na třetinu produkce. Mírný nárůst konstatuje ERÚ také u biomasy a skládkového plynu. Objem elektřiny vyrobené z cíleně pěstované biomasy meziročně vzrostl z 17,6 gigawatthodin na 55,9 GWh, což je více než trojnásobek. Celkový podíl biomasy na výrobě elektřiny byl za první pololetí 1,7 procenta. Ze zemního plynu se vyrobilo 1,2 procenta elektřiny, což znamená mírný meziroční pokles.

Alternativní zdroje elektřiny, mezi které patří solární, větrné a geothermální elektrárny, vyrobily dohromady 174,8 GWh elektřiny, což signalizuje meziroční snížení o pětinu. Tyto zdroje přispěly k celkové výrobě méně než půl procentem. Významně se meziročně zvýšila výroba elektřiny z bioplynu, když růst byl více než dvacetinásobný. Podíl tohoto zdroje však nadále zůstává marginální (0,3 procenta).

Podíl vodní energetiky zůstal meziročně stabilní na úrovni 3,8 procent

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů