Pondělí, 5. prosince 2022

Našli jsme nejlepší fotky z českých luhů a hájů

15. srpna 2009
Našli jsme nejlepší fotky z českých luhů a hájů

Autoři vítězných snímků fotografické soutěže s lesní tematikou dnes převzali drobné ceny, šetrné k životnímu prostředí. Knihy s fotografiemi šumavské přírody či přírodě blízké, dřevěné nádobí a ekologická trička výhercům předal přímo autor publikací Martin Milfort a ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek.

 

Vyhlášení výsledků soutěže s titulem Lesy a nelesy a předání cen se z autorů zúčastnili Tomáš Mrkvica, autor druhého nejlepšího snímku v kategorii Poškození lesa, Radim Krejčí, oceněný v kategorii Živly v lese, a Josef Brabec, držitel prvního místa taktéž v kategorii Živly v lese.

 

O hlasy odborné poroty [1] se utkalo celkem 681 fotografií, které zachycující les v jeho různých podobách, jimž odpovídaly i jednotlivé kategorie: Krásy lesa, Poškození lesa vlivem člověka a Živly v lese. Všechny oceněné fotografie jsou vyvěšeny na webových stránkách Hnutí DUHA [2].

 

Výherci si odnesou zajímavé odměny – hlavní cenou je krásná a poutavá kniha Josefa Váchala Šumava umírající a romantická. Další místa byla oceněna knihou fotografií Šumavy od Martina Milforta, sadou nádobí ze dřeva z lesa, kde se hospodaří podle pravidel zdravé péče FSC, a klimaticky neutrální trička [3].

 

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Fotosoutěž byla určena pro všechny milovníky přírody, kteří v ní rádi tráví svůj volný čas a umí se dívat na les v jeho nejrůznějších podobách. Fotky přinesly zajímavé pohledy a dokumentaci lesů z celé republiky. Na jedné straně jejich krásu a na druhé i poškození, které je způsobeno především špatným hospodařením a nevhodnou druhovou skladnou s převažujícími smrkovými monokulturami. Aby lesy mohly plnit své přirozené funkce, turistické, ekonomické i protipovodňové, je třeba novelizovat lesní zákon, vysazovat více listnatých stromů, omezit holoseče nebo ponechávat část stromů v lesích k zetlení.“

 

Martin Milfort, fotograf šumavské přírody a  partner soutěže, řekl:

Šumava je téma na celý život a příroda při tom, jak je nekonečná, je také nekonečným tématem a inspirací. Před několika roky jsem však zrušil ateliér a věnuji se jenom autorské fotografii a to výhradně na Šumavě. Ani bych nedokázal spočítat, kolik času jsem v krásné šumavské přírodě strávil. Přeji oceněným, stejně tak i ostatním soutěžícím, aby u fotografování vydrželi a stále se zdokonalovali.

 

 

Kontakt:      Petr Machálek, telefon 777 308 113, email petr.machalek@hnutiduha.cz

Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů