Čtvrtek, 1. prosince 2022

Program zelených: zprůhlednění zakázek a ekologické dotace

25. srpna 2009
Program zelených: zprůhlednění zakázek a ekologické dotace
PRAHA - Zelení nabídnou v programu pro předčasné sněmovní volby voličům soubor protikorupčních opatření a cestu, jak proti ekonomické krizi bojovat zaváděním energetických úspor a investicemi do vzdělávání.

Horkou část předvolební kampaně zahájí 6. září v Praze setkáním sympatizantů, příští týden zveřejní heslo, pod kterých hodlají poslanecké mandáty obhajovat.

Předseda SZ Ondřej Liška dnes řekl, že do kampaně strana vloží zhruba pět milionů korun, rozsah kampaně ovlivní mimo jiné výše finančních příspěvků, o které zelení požádali spřízněnou veřejnost.

Do souboru protikorupčních opatření navrhovaných zelenými patří zpřísnění zákona o veřejných zakázkách tak, aby i zakázky pod šest milionů musely být uveřejňovány na webu. Tvrdší postihy chtějí zelení prosadit do zákona o střetu zájmů. Korupci z politické scény by podle nich pomohl vymést i zákaz akcií na doručitele.

Liška také zopakoval, že SZ trvá na omezení poslanecké imunity, chce také zprůhlednit financování politických stran, například povinností vést speciální účty na předvolební kampaně.

Receptem na hospodářskou krizi by měly podle zelených být investice do energetických úspor a šetrných technologií. Například rozšířením dotačního programu Zelená úsporám na veřejné budovy by získaly další práci střední a malé stavební firmy a stát by zároveň ušetřil za energie.

Podobně by takové investice srazily účty domácnostem. Stát by měl podle SZ také podporovat výstavbu startovacích a sociálních bytů, a to v nízkoenergetickém standardu.

Hospodářská krize by podle exministra školství Lišky neměla negativně dopadnout na školství, naopak stát by i v nepříznivé situaci měl zajistit dobré podmínky pro práci učitelů, nikoli jim krátit platy.

Studentům ze sociálně slabších vrstev zelení slibují zavést systém vysokoškolských grantů, rodinám s malými dětmi rozšíření kapacit mateřských škol.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů