Sobota, 26. listopadu 2022

Multikulturní festival RefuFest aneb PřijdeSvátek 2009 jako prostor pro seznámení se s odlišnými kulturami skrze veškeré vaše smysly

4. září 2009
Multikulturní festival RefuFest aneb PřijdeSvátek 2009 jako prostor pro seznámení se s odlišnými kulturami skrze veškeré vaše smysly

Dne 11. a 12. 9. 2009 proběhne čtvrtý ročník multikulturního festivalu RefuFest aneb PřijdeSvátek, který již tradičně pořádá občanské sdružení Berkat. Na dva dny se tak zeleň pražského parku Kampa promění v multietnický prostor otevřený všem bez rozdílu národnosti. Nabitý program tvoří unikátní směs zejména hudebních, tanečních a divadelních představení. Novinkou letošního ročníku budou informační stánky exotických zemí, jako je např. Afghánistán, Čečensko, Indonésie atd. Hlavním cílem je nevšedním způsobem seznámit českou veřejnost s životem cizinců v ČR, jejich kulturou a tradicemi a zároveň umožnit cizincům, aby se na tomto procesu sami podíleli.

Kdy: 11. a 12. 9. 2009 od 12:00 do 20:00
Kde: park Kampa, Praha 1

Festival RefuFest vznikl v roce 2006 z potřeby předcházet předsudkům a xenofobnímu jednání vůči odlišným kulturám a napomoci tak integraci cizinců do české společnosti. Klade si za cíl vytvořit místo, kde se česká veřejnost a cizinci žijící v ČR vzájemně obohatí o osobní zkušenost a poodhalí rozmanitost jednotlivých kultur prostřednictvím hudebních a tanečních vystoupení, divadelních představení, ukázkou tradičních výrobků a řemesel, ochutnávkou cizokrajných pokrmů apod.

Festival začne ve 12 hodin a souběžně s programem na hlavním pódiu budou probíhat nevšední workshopy, dále zde bude dětský program vytvořený ve spolupráci s mateřským centrem Kampa, výstavy s uprchlickou tematikou, ukázky jídel z Ethnocateringu a v neposlední řadě Bazarety Berkatu, stánky s prodejem afghánských a čečenských výrobků a ručně šitých panenek. Výtěžek z tohoto prodeje využívá o. s. Berkat na individuální podporu os! ob ve válkou zničených zemích (Afghánistán, Čečensko).

Jednou z nejvyhledávanějších součástí festivalu jsou každoročně stánky s ochutnávkou národních pokrmů z různých koutů světa připravovaných uprchlíky, kteří se snaží najít nový domov v ČR. Festival probíhá ve spolupráci s neziskovými organizacemi, které se zabývají zejména integrací cizinců do většinové společnosti. Návštěvník festivalu tak bude mít možnost seznámit se s jejich činností a jednotlivými projekty.

RefuFest je zároveň vyvrcholením celoroční činnosti občanského sdružení Berkat, které se zaměřuje jak na práci s migranty v ČR v rámci komunitního centra InBáze, tak na humanitárně-rozvojovou pomoc zejména v Afghánistánu a Čečensku (více informací na www.berkat.cz).

Projekt Randevue Berkat, v jehož rámci se festival RefuFest 2009 uskuteční, je spolufinancován Evropským fondem pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstvem vnitra ČR.

Program:
Hudební program: BENGAS (dža music), TER! NE ČHAVE (rom´N´roll´), YELLOW SISTERS (zvukové iluzionistky),! MALEEDI VY (roots music), členové ALL STAR REFJÚDŽÍ BAND (ethno dechovka), EKVÁTOR (arabské rytmy), JANA FABIANOVÁ (jazz), RIDINA AHMED (hlasová čarodějka), GIPSY HARY BAND (gipsy music), INTERNATIONAL CHOIR OF PRAGUE (multikulturní sbor), REEJ (pop/rock), DŽEZVICA (balkánské rytmy), PATRICK FRANCIS (lidové písně Pakistánu), ISHAQ KHAN (afghánský pop), DĚTSKÝ SBOR Z UPRCHLICKÉHO TÁBORA V KOSTELCI NAD ORLICÍ, FRANTIŠEK KOSTLÁN (kytarový mix), MONGOLSKÉ DUO (tradiční mongolská hudba)

Divadelní program: DIVADLO LÍŠEŇ

Taneční program: ERFANÉ (Afghánistan), CAKRAWALA (Indonésie), LAMA DE BELIG (Kalmycko)

Více informací: www.berkat.cz

Projekt dále podpořili:
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Městská část Praha 2, Nadace Charty 77

 
Kontaktní osoba: Sandra Najmanová, Koordinátorka festivalu RefuFest aneb PřijdeSvátek 2009
Telefon: 736 646 433
E-mail: sandra.naj@post.cz
 

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů