Pátek, 9. prosince 2022

První dětské internetové rádio začalo vysílat 9.9. 1999 v 9 hodin a 9 minut

6. září 2009
První dětské internetové rádio začalo vysílat 9.9. 1999 v 9 hodin a 9 minut

"A co je nejdůležitější, vysílá dodnes," dodává jeho zakladatel a předseda občanského sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura (DTA) Slávek Hrzal. Před deseti lety Český rozhlas zrušil vysílání pořadu Domino (a po několika letech zase obnovil). Děti, které tenkrát s Dominem spolupracovaly, chtěly ve vysílání oblíbeného pořadu pokračovat. Tak vzniklo dětské internetové Rádio Domino, jedno z prvních internetových rádií v republice.

"Začínali jsme tak, že jsme na internet dávali krátké zvukové soubory a kdo měl tehdy možnost, tak si je podle svého přání stáhl do počítače a poslouchal," vzpomíná Slávek Hrzal. Redakci tvořilo pár dětí a dospělých. V té době je ani nenapadlo, že vlastně předběhli dobu. Internet i rozhlasové vysílání po internetu bylo teprve v plenkách. O nějakém rádiu na přání, kdy si posluchač sám z nabízených pořadů sestaví vysílání, nikdo neměl tušení.

Základní myšlenkou občanského sdružení je hra na novináře. Cílem Dětské tiskové agentury není vychovávat novináře, ale učit děti vyhledávat, shromažďovat, zpracovávat a předávat informace, naučit se formulovat myšlenky, klást otázky. A to jsou vlastnosti, které se hodí v jakékoli profesi.

Dnes vedle sebe existují dvě rozhlasová Domina. Jedno jako internetové dětské rádio, druhé jako pořad pro děti Českého rozhlasu 2 Praha. "Jsem moc rád, že můžeme s Českým rozhlasem 2 Praha spolupracovat a podílet se na vysílání pořadu Domino," komentuje situaci Hrzal a dodává: "U nás děti poznávají zákonitosti rozhlasového vysílání, učí se natáčet, zpracovávat materiály a vysílat na internetu. To, co se opravdu povede, pak zařazujeme do pořadů Domino. Je to vlastně pro děti ten největší honorář za jejich snahu."

Internetové Rádio Domino vysílá na adrese www.radiodomino.cz. Posluchači mají na výběr. Buď si mohou pustit celodenní vysílání nebo si vybrat jen to, co je zajímá, a vytvořit si vlastní playlist. Celodenní vysílání tvoří hudební bloky přerušované identifikací rádia. Jednou týdně je aktualizován pořad Dominik složený z reportáží, rozhovorů, anket, soutěží a hádanek.

Děti, které by měly zájem přihlásit se do Dětské tiskové agentury, budou vítány. Sdružení má regionální redakce v Brně, Lánově, Vratimově, České Lípě a zpravodaje po celé republice. Informace na dta@dta.cz nebo telefonem 241 484 321, 603 426 422.

Vizitka Klubu Domino, Dětské tiskové agentury (DTA)

Klub Domino, DTA je občanské sdružení dětí a mládeže. Sdružení vzniklo v roce 1992. Nabízí volnočasové aktivity dětem, které mají zájem o psané a mluvené slovo. Je nositelem mimořádné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky z roku 2004, organizací uznanou MŠMT ČR pro práci s dětmi a mládeží. Záštitu nad činností DTA přijal Český výbor pro UNICEF. DTA pro děti mimo jiné organizuje novinářské kroužky a kurzy mediální výchovy, je zakladatelem a pořadatelem ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos. Na internetu vydává Malé (ale naše) noviny a vysílá internetové Rádio Domino - viz www.dta.cz.

Činnost DTA finančně podporuje MŠMT ČR a MK ČR.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů