Pátek, 2. prosince 2022

Unikátní startovací baterie

18. října 2009
Unikátní startovací baterie

Česká firma Ydun údajně jako první na světě vyvinula automobilovou startovací baterii, která neobsahuje olovo a další toxické látky. Uvést na trh ji chce během první poloviny příštího roku. Ydun chce výrobek nabízet po celém světě. Nejprve v zemích EU a následně v USA. Detaily o baterii chce Ydun odtajnit poté, co bude produkt chráněn patentem.

"Baterie budou v první fázi určeny pro osobní vozy, mají standardní rozměry a budou se nabízet v kapacitách 40 až 100 Ah," řekl jednatel firmy Vladimír Bíža. Baterie splňuje požadavky evropské směrnice, která je účinná od poloviny roku 2006 a má za cíl zakázat používání nebezpečných látek při výrobě elektrického a elektronického zařízení. Autobaterie měly dosud výjimku.

Vedle ekologické nezávadnosti Ydun u nových baterií uvádí větší startovací výkon při jakékoli teplotě, kratší dobu dobití, delší životnost, bezúdržbový provoz a absenci nebezpečí výbuchu. Společnost Ydun vznikla před dvěma lety výhradně za účelem vývoje bezolovnaté baterie. V Česku je každý rok uváděno do provozu kolem 26 tis. t olověných autobaterií.

Zdroj:Logistika
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů