Pátek, 9. prosince 2022

Vědci vyvíjejí oblečení ve spreji

17. října 2009
Vědci vyvíjejí oblečení ve spreji

Chcete-li vědět, jak se lidé budou oblékat za deset let, neobracejte se na módního návrháře, nýbrž na vědce. Na cestě jsou materiály dosud v oděvnictví nepoužívané, šaty sprejované přímo na tělo i modely, které budou dodávat elektrickou energii. O údajně nedaleké budoucnosti módy napsal server Telegraph.co.uk.

Například španělský designér a vědec Manel Torres pracuje na technologii sprejů, jež po nastříkání vytvoří kolem těla spleť ztuhlých vláken a vznikne jednoúčelový oděv. Jiní zase vyvíjejí takové textilie, které budou reagovat na prostředí. Na Bathské univerzitě a na londýnské škole módy se snaží na základě jevů známých z přírody najít látky, které se budou zahřívat nebo zchlazovat. Díky nanotechnologii se jednou budou vyrábět textilie schopné vytvořit kolem sebe prostor přizpůsobený náladě nositele pachem, barvou, teplotou, povrchem, chutí a také zvukem.

Jenny Tillotsonová je specialistkou na pachy a vůně a pracuje na vytvoření jakési druhé kůže. Má být natrvalo zapracována do šatů nebo do šperků, které tak budou moci vydávat třeba léčivé výpary. Máta bude například nositele druhé kůže chránit před astmatickým záchvatem.

Tato technologie je využitelná i při seznamování. Šaty budou reagovat na tělesné údaje, jako je zvýšení teploty, srdeční rytmus a množství potu, a napomohou vyloučit hormony, díky nimž se zvyšuje přitažlivost pro osobu opačného pohlaví.

A to je jenom začátek. Za deset let se možná budou prodávat košile fungující coby přenosné energetické čerpací stanice. Pomocí nanotechnologie bude možné převádět kinetickou energii vznikající při pohybu člověka na elektřinu a napájet jí elektronická zařízení.

Už nyní na podobném principu pracují kinetické hodinky. Tento systém může zachraňovat životy třeba lidem v horách nebo vojákům. V širším měřítku pak bude schopen dobíjet mobily i přehrávače MP3.

Vědecký módní svět může přinést výhody nejen zákazníkům, ale napomoci také ochraně životního prostředí. Zajímavý je v tomto smyslu projekt biomódy Suzanne Leeové. Pokouší se v laboratoři vyrobit bakteriální celulózu, z níž se budou šít šaty. K výrobě oděvů pak nebude zapotřebí rostlinných vláken ani živočišných látek, nýbrž sud s tekutinou.

I když to vypadá jako sen ze vzdálené budoucnosti, tak vzdálená zas není. Vědci už dlouho zasahují do módního průmyslu, když ovlivňují produkci vlny a bavlny přidáváním umělých vláken. Známé jsou také textilie reagující na teplo změnou barvy. S rozvojem nanotechnologie, tedy technologie pracující v řádu miliardtiny metru, se budou tyto možnosti dále rozšiřovat.

Některé z těchto inovací se už na přehlídkových molech objevily. Brit kyperského původu Hussein Chalayan například loni v Tokiu předvedl šaty proměňující se díky 15 000 "zabudovaným" světelným diodám. Díky mikroovladačům, motorkům a přepínačům na jeho přehlídkách před očima diváků šaty mění délku, samy se zapínají a rozevírají nebo se z nich vysouvají nejrůznější skryté vrstvy.

Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů