Čtvrtek, 1. prosince 2022

Brněnská radnice rozmístí nádoby na tříděný odpad dovnitř domů

2. listopadu 2009
Brněnská radnice rozmístí nádoby na tříděný odpad dovnitř domů

Brněnská radnice chce v centru města rozšířit možnosti třídění odpadu. Kontejnery na papír a PET lahve bude umísťovat dovnitř bytových domů. Majitelé, kteří o novinku budou mít zájem, se mohou hlásit od listopadu. Akce má zvýšit množství vytříděného odpadu a také zlepšit kvalitu suroviny, protože do venkovních kontejnerů na separovaný odpad házejí lidé leccos. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ).

Historické jádro radnice pro novinku vybrala proto, že kontejnerová stání tam není kam dávat. V minulosti se budovala i v podzemí, což sice nehyzdí památkovou zónu, ale vyjde to draho. Ander věří tomu, že na využívání nádob uvnitř domů si lidé zvyknou. Stalo se to tak i v partnerském městě Brna rakouském St. Pöltenu.

"Řada z těch lidí, tak jak víme z různých anket v centru města, si stěžovala, že nemají kde třídit, a toto je asi nejluxusnější nabídka, kterou od města mohou čekat," řekl náměstek. Se změnou počítá i městská firma zabývající se likvidací odpadu SAKO. Koupila si pro svážení tříděných odpadů z centra nové auto, menší než běžný popelářský vůz, takže projede i malými uličkami.

Radnice také zahájí kampaň, která má veřejnost k třídění motivovat. Uskuteční se v mateřských, základních i středních školách po městě a prostřednictvím letáků, billboardů i soutěží osloví také veřejnost. Na dvouletém projektu se podílí Brno, rakouské obce a hospodářská komora Brno-venkov. Na projekt získali partneři evropskou dotaci 461 000 eur (12 milionů korun), pokryje 85 procent nákladů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů