Pátek, 2. prosince 2022

Summit o ekologii může pomoci vyřešit spor o název Makedonie

1. prosinece 2009
Summit o ekologii může pomoci vyřešit spor o název Makedonie

Třístranný summit mezi Řeckem, Makedonií a Albánií se uskuteční u Prespanského jezera, které jakoby propojuje všechny tři země. Hlavním tématem má být ekologie a ochrana životního prostředí v regionu.

Největší pozornost na sebe ale přitahuje setkání řeckého premiéra Papandrea s jeho makedonským kolegou Gruevskim, protože může pomoci v řešení sporu kolem názvu bývalé Jugoslávské republiky Makedonie.

Do Makedonie ve čtvrtek neočekávaně přijel i Carl Bildt, šéf švédské diplomacie a jednal s makedonskou vládou. Přestože k tomu nejsou oficiální vyjádření, tak se pravděpodobně zabývali kroky bývalé Jugoslávské republiky Makedonie směrem ke vstupu do NATO a EU. K tomu musejí Makedonci ale nejprve vyřešit spor o název a další vztahové otázky s Řeckem.

Řecko je proti názvu Makedonie, protože oblast Makedonie zasahuje i celou severní část Řecka. Jedná se ta o to, jak se název upraví, zároveň jde ale také o identitu celého národa.

Dalším problémem jsou majetkové vztahy, protože po 2. světové válce v Řecku zvítězily profašistické síly, což vyústilo v roce 1975 fašistickým pučem. Egejští Řekové, kteří byli většinou komunisté, museli odejít z Řecka a našli azyl především v bývalé Jugoslávii, někteří z nich i v bývalém Československu.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu na Balkáně Jaromíra Janeva by právě Carl Bildt mohl v rozhovorech výrazně pomoci. Dříve byl specialistou na Balkán, takže pomáhá především inspirací a tím, že dokáže říct, co může projít a co ne.

Zdroj:Český rozhlas
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů